Home / SLOVENSKO / Proces s Kaľavským bude pokračovať v júli, na pojednávaniach vypovedal pomocou telemostu aj Kučerka

Proces s Kaľavským bude pokračovať v júli, na pojednávaniach vypovedal pomocou telemostu aj Kučerka

7.6.2023 (SITA.sk) – Hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským bude na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v júli. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, súd vytýčil termíny pojednávania na 11.,12.,17. 18. júla.

Azyl v Bosne a Hercegovine

Na tohtotýždňových pojednávaniach vo veci vypovedal prostredníctvom telemostu ďalší bývalý príslušník NAKA Marián Kučerka, ktorý figuruje v medializovaných trestných kauzách. Ten sa rovnako ako obžalovaný Ján Kaľavský momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde obaja požiadali o azyl.

Ján Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky. Keďže sa nezdržiava na Slovensku, začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Jána Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Poskytovanie informácií z PZ

Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš.

Tiger sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate.

Medzinárodný zatykač

Takisto podľa obžaloby Ján K. neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.

Špecializovaný trestný súd na Jána Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine.

Miestny súd ho však nevzal do väzby. Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Jánovi Kaľavskému zrušili.

Viac k témam: Akcia „Judáš“, Akcia „Očistec“, Medzinárodný zatykač, prijímanie úplatku, Zatykač, Žiadosť o azyl, Zločin marenia spravodlivosti, Zneužitie právomoci verejného činiteľa
Zdroj: SITA.sk – Proces s Kaľavským bude pokračovať v júli, na pojednávaniach vypovedal pomocou telemostu aj Kučerka © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Súd odročil dovolanie prokuratúry v neprospech dvojice z kauzy Judáš, Gašparovič neprišiel a podal námietku na Klimenta

Špeciálna prokuratúra dovolanie podala v neprospech odsúdených z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou konania dvojice zo strany Najvyššieho súdu SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *