Home / SVET / Oblasť Kachovskej priehrady bola plná mín, ktoré môžu plávať vo vode a sú hrozbou

Oblasť Kachovskej priehrady bola plná mín, ktoré môžu plávať vo vode a sú hrozbou

7.6.2023 (SITA.sk) – Medzinárodná humanitárna organizácia CARE upozornila, že v záplavovej vode po zničení Kachovskej priehrady na Ukrajine zrejme plávajú aj míny. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Katastrofálne následky

„Oblasť, kde bola Kachovská priehrada, bola plná mín, ktoré teraz plávajú vo vode a predstavujú obrovské riziko,“ konštatoval vo vyhlásení národný riaditeľ CARE Ukraine Fabrice Martin. Pripomenul tiež „katastrofálne následky“, ktoré môže mať zničenie priehrady na životné prostredie.

Do rieky Dnipro podľa neho unikol motorový olej a upozornil, že únik môže pokračovať, čím zopakoval obavy šéfa hlavnej ukrajinskej hydroenergetickej spoločnosti z utorkového rozhovoru pre CNN.

Motorový olej v rieke Dnipro

„Do rieky Dnipro uniklo najmenej 150 ton motorového oleja a existuje riziko, že unikne aj ďalších viac ako 300 ton,“ uviedol Martin s tým, že by to mohlo viesť k zániku národného parku s rozlohou viac ako 80-tisíc hektárov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zničená priehrada Kachovka a záplavy (fotografie)

Námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk označil zničenie Kachovskej priehrady za „najhoršiu ekologickú katastrofu v Európe“ od havárie v Černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986.

Viac k témam: Motorový olej, Národný park, Rieka Dnipro, vodná nádrž Kachovka
Zdroj: SITA.sk – Oblasť Kachovskej priehrady bola plná mín, ktoré môžu plávať vo vode a sú hrozbou © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nemecká polícia zastrelila muža, ktorý zabil jedného človeka a ďalších troch zranil

Muž napadol skupinu ľudí, ktorá sa pozerala na vysielanie zápasu v rámci Majstrovstiev Európy vo futbale.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *