Home / EKONOMIKA / Raši opäť skritizoval čerpanie eurozdrojov za Matoviča a Hegera, vyvrátil aj chválu Remišovej (video)

Raši opäť skritizoval čerpanie eurozdrojov za Matoviča a Hegera, vyvrátil aj chválu Remišovej (video)

1.6.2023 (SITA.sk) – Za vlád Igora Matoviča (OĽaNO a priatelia) a Eduarda Hegera (Demokrati) sa za viac ako tri roky kompletne zrealizovalo 154 eurofondových projektov. Zo zdrojov Európskej únie na ne v rámci programového obdobia 2014 až 2020 vyčerpalo 650,5 milióna eur. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede podpredseda strany Hlas-SD a poslanec parlamentu Richard Raši.

Ako spresnil, ide o projekty, na ktoré vlády Matoviča a Hegera vyhlásili výzvy a boli ukončené do 15. mája tohto roka.

„Tieto dve vlády dokázali kompletne zrealizovať za tri roky iba 3,9 % všetkých eurofondov z končiaceho programového obdobia,“ tvrdí Raši. Ako vicepremiér za Smer-SD v rokoch 2018 až 2020 zodpovedal aj za eurofondy.

Najmä refundácia miezd cez covid

Raši tiež uviedol, že drvivá väčšina týchto projektov bola zameraná na refundácie miezd cez covid z operačných programov Ľudské zdroje a Efektívna verejná správa.

„Na kompletne zrealizované projekty, ktoré zostanú ľuďom, ktoré dlhodobo zlepšia život v regiónoch, minuli vlády s OĽaNO len 43,6 milióna eur,“ podotkol Raši. Odvolal sa na informácie, ktoré mu poskytlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v rámci infozákona.

Remišová vraj nespravila ani jeden projekt

Raši na základe nich povedal, že bývalá ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) kompletne nespravila ani jeden projekt informatizácie verejnej správy a z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), v ktorom je 1,9 miliardy eur, sa jej za viac ako tri roky podarilo úplne zrealizovať len 45 projektov v celkovej hodnote 18,6 milióna eur, čo je menej ako jedno percento alokácie.

„Pani Remišová sa chváli, že z eurofondov spravila 3-tisíc kilometrov cyklochodníkov. Realita je však presne 2 358 metrov v piatich projektoch,“ dodal Raši.

Ako sa čerpali peniaze z eurozdrojov?

Keď Raši ako vicepremiér spolu s vládou na čele so Smerom-SD končil v marci 2020, teda v poslednom roku obdobia 2014 až 2020, zanechal čerpanie eurozdrojov v objeme 4,9 miliardy eur, čo bolo 32 % z vtedajšej celkovej alokácie 15,3 miliardy eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zazmluvnenosť prostriedkov EÚ dosahovala 10,8 miliardy eur, teda 70,7 % z celkovej sumy. Spomínaný IROP dovtedy využil z európskych peňazí cez 383 miliónov eur, čiže 22,5 % z alokácie. Čerpanie eurofondov počas vlád Matoviča a Hegera odvtedy, za tri roky do marca 2023, vzrástlo 2,3-násobne, a to o 6,4 miliardy eur na 11,3 miliardy eur.

Miera využívania zdrojov EÚ sa viac ako zdvojnásobila na vyše 67 % z aktuálnej zvýšenej alokácie 16,8 miliardy eur, pričom zakontrahovaných je 16,4 miliardy eur, čo je zhruba 98 %. IROP vyčerpal viac ako 1 miliardu eur, resp. cez 56 %.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Eurofondy, Hegerova vláda, Integrovaný regionálny operačný program (IROP), Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), Podpredseda strany Hlas-SD
Zdroj: SITA.sk – Raši opäť skritizoval čerpanie eurozdrojov za Matoviča a Hegera, vyvrátil aj chválu Remišovej (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Vláda odborníkov pripravila budúcemu kabinetu desatoro pre lepšie využívanie eurofondov

„Nech už budúcu vládu bude zostavovať ktokoľvek, ak chce pomôcť Slovensku, mal by brať tieto odporúčania do úvahy," povedal Balík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *