Home / EKONOMIKA / Obchod EÚ s Ruskom sa dostal z deficitu do prebytku, export klesol pod úrovne spred začiatku vojny

Obchod EÚ s Ruskom sa dostal z deficitu do prebytku, export klesol pod úrovne spred začiatku vojny

31.5.2023 (SITA.sk) – Export z Európskej únie (EÚ) do Ruska a import z Ruska na európsky trh podľa sezónne upravených údajov klesli pod úrovne spred začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Obchodný deficit

Podiel Ruska na celkovom exporte EÚ sa znížil zo štyroch percent vo februári 2022 na 1,8 percenta v marci 2023. Podiel Ruska na celkovom importe do EÚ v rovnakom období klesol z 9,5 percenta na 1,9 percenta. V stredu o tom informoval štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Obchodný deficit EÚ voči Rusku, ktorý kulminoval v marci 2022 vo výške 18,2 miliardy eur, sa znížil na šesť miliárd eur v decembri 2022 a v marci 2023 sa zmenil na malý prebytok v objeme 0,2 miliardy eur. Hodnota importu z Ruska sa zmenšila z 22 miliárd eur v marci 2022 na 3,8 miliardy eur v marci 2023.

Exportu z EÚ na ruský trh

V rovnakom období hodnota exportu z EÚ na ruský trh mierne stúpla z 3,6 miliardy eur na štyri miliardy eur. Vo februári 2022 však bola hodnota vývozu z Únie do Ruska osem miliárd eur.

V prvom kvartáli tohto roka obchod Európskej únie s Ruskom v oblasti energií vykázal deficit 11,3 miliardy eur. Išlo o výrazný pokles v porovnaní s prvým štvrťrokom 2022, v ktorom bol schodok Únie voči Rusku v obchode s energiami 43,9 miliardy eur.

Viac k témam: Európsky trh, Export EÚ do Ruska, Import, Ruská ekonomika, Štatistiky
Zdroj: SITA.sk – Obchod EÚ s Ruskom sa dostal z deficitu do prebytku, export klesol pod úrovne spred začiatku vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Pracujúcich ľudí bude čoraz menej, Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním

Podľa NBS bude dôležité zamedziť odlevu domáceho talentu a zintenzívniť snahu prilákať kvalifikovanú pracovnú silu zo zahraničia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *