Home / SVET / NATO pre napätú situáciu posilní mierové sily KFOR v Kosove a v rezerve bude mať ďalšiu jednotku

NATO pre napätú situáciu posilní mierové sily KFOR v Kosove a v rezerve bude mať ďalšiu jednotku

30.5.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 30. mája 20:18

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg povedal, že vyšlú 700 ďalších vojakov, aby pomohli potlačiť násilné protesty po stretoch s etnickými Srbmi na severe Kosova.

Vojaci budú z operačných rezervných síl pre západný Balkán. Okrem toho bude ďalší prápor vo vysokej pohotovosti pre prípad nasadenia, vysvetlil Stoltenberg.

Násilie sa musí skončiť

V Kosove pôsobia mierové sily KFOR vedené NATO, ktoré majú v súčasnosti 3 762 príslušníkov z 27 krajín.

Stoltenberg pred novinármi v Osle zároveň odsúdil násilie odohrávajúce sa v Kosove a vyhlásil, že sa musí skončiť. Varoval, že vojaci NATO „podniknú všetky nevyhnutné kroky, aby udržali bezpečné prostredie pre všetkých občanov Kosova“.

Šéf NATO tiež vyzval obe strany, aby začali s deeskaláciou situácie, zdržali sa „ďalšieho nezodpovedného správania“ a vrátili sa k rokovaniam o zlepšení vzťahov, ktoré sprostredkovala Európska únia.

Srbskí vojaci v pohotovosti

Strety vznikli po tom, čo cez víkend predstavitelia etnických Albáncov zvolení vo voľbách prevažne bojkotovaných kosovskými Srbmi vstúpili do obecných budov.

Keď sa ich Srbi pokúsili zablokovať, kosovská polícia použila slzotvorný plyn, aby rozohnala dav. Srbsko následne uviedlo vojakov v pohraničí do pohotovosti. Belehrad a Priština sa z eskalácie napätia navzájom obviňujú.

Desiatky ľudí utrpeli zranenia

KFOR v utorok uviedli, že 30 vojakov, z toho 11 Talianov a 19 Maďarov, utrpelo početné zranenia „vrátane zlomenín a popálenín z improvizovaných výbušných zápalných zariadení“. V dôsledku použitia strelných zbraní sú zranení traja maďarskí vojaci, ktorí však nie sú v život ohrozujúcom stave.

Srbské úrady uviedli, že 52 ľudí utrpelo zranenia, z toho traja vážne. Kosovská polícia informovala, že štyroch demonštrantov zadržali.

Viac k témam: KFOR, napätie v Kosove
Zdroj: SITA.sk – NATO pre napätú situáciu posilní mierové sily KFOR v Kosove a v rezerve bude mať ďalšiu jednotku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Samit NATO priniesol dôležité závery aj pre Slovensko, kľúčové je zabezpečenie obrany východného krídla Aliancie

Na samite sa zúčastnili minister obrany, prezident Peter Pellegrini aj minister zahraničných vecí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *