Home / SVET / Jadrové zbrane pre všetkých za pripojenie k Bielorusku a Rusku, vyhlásil Lukašenko 

Jadrové zbrane pre všetkých za pripojenie k Bielorusku a Rusku, vyhlásil Lukašenko 

29.5.2023 (SITA.sk) – Krajiny, ktoré sú ochotné „pripojiť sa k Zväzovému štátu Ruska a Bieloruska“, dostanú jadrové zbrane. Vyhlásil to bieloruský prezident Alexander Lukašenko niekoľko dní po tom, ako potvrdil, že sa začal presun niektorých taktických jadrových zbraní z Moskvy do Minska. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Pripojiť sa je vraj jednoduché

Lukašenko, ktorý je blízkym spojencom ruského vodcu Vladimira Putina, sa tak vyjadril v rozhovore, ktorý v nedeľu zverejnila ruská štátna televízia Rossija 1.

Nikomu podľa neho nevadí, že „Kazachstan a iné krajiny majú rovnako úzke vzťahy“ s Ruskou federáciou ako Bielorusko.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Je to veľmi jednoduché – pripojiť sa k Zväzovému štátu Bieloruska a Ruska. To je všetko: jadrové zbrane budú pre všetkých,“ skonštatoval.

Neuviedol aké široké je pozvanie

Dohoda o vytvorení Zväzového štátu Bieloruska a Ruska, podpísaná v roku 1999, vytvorila právny základ pre rozsiahle spojenectvo, ktoré sa okrem iného týka hospodárstva, informácií, technológií, poľnohospodárstva a bezpečnosti hraníc medzi oboma krajinami, uvádza sa podľa CNN na webovej stránke bieloruskej vlády.

Nie je pritom jasné, aké široké bolo Lukašenkovo pozvanie na vstup do zväzového štátu a on sám neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti.

Jeho vyjadrenia o rozdávaní jadrových zbraní podobne zmýšľajúcim spojencom však pravdepodobne zvýšia obavy v čase ich rastúceho globálneho šírenia a tiež, keď Moskva ohrozuje svet vlastným atómovým arzenálom.

Vo štvrtok bieloruský líder oznámil, že na základe dohody podpísanej medzi Moskvou a Minskom sa začal presun niektorých taktických jadrových zbraní z Ruska do Bieloruska.

Viac k témam: Bieloruský prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Jadrové zbrane pre všetkých za pripojenie k Bielorusku a Rusku, vyhlásil Lukašenko  © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi v Doneckej oblasti zničili hasičské a záchranné stredisko, po útoku zostali len ruiny 

O útoku informovala ukrajinská štátna záchranná služba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *