Home / SLOVENSKO / Proces s Magátom stíhaným pre extrémizmus a popieranie holokaustu tak skoro neskončí, vinu popiera

Proces s Magátom stíhaným pre extrémizmus a popieranie holokaustu tak skoro neskončí, vinu popiera

29.5.2023 (SITA.sk) – Proces s Mariánom Magátom, ktorý je obžalovaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť, by na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku mal trvať do decembra.

Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu, podľa ktorého je vo veci vytýčených ešte 19 termínov pojednávania. Najbližšie by sa malo uskutočniť 13. júna, posledné je naplánované na 12. decembra.

Proces s Mariánom Magátom začal na súde koncom februára, pričom obžalovaný svoju vinu poprel.

Knižná publikácia Židokracia

Úrad špeciálnej prokuratúry ešte v decembri minulého roku informoval, že extrémistická trestná činnosť Mariána Magáta súvisí aj s knižnou publikáciou, ktorá bola vydaná a publikovaná pod názvom „Židokracia“, ako aj s jej rozširovaním.

Národná kriminálna agentúra zadržala a obvinila Mariána Magáta v januári 2022. Následne bol vzatý do väzby.

Inklinuje k extrémizmu

Obžaloba na obvineného bola podľa Úradu špeciálnej prokuratúry podaná pre pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu, pokračujúci zločin výroby extrémistického materiálu, pokračujúci prečin popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, pokračujúci prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, zločin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a pre prečin prechovávania extrémistického materiálu. V prípade uznania viny hrozí Mariánovi Magátovi trest odňatia slobody až na osem rokov.

Marián Magát je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade ho v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdili na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.

Viac k témam: Extrémisti, Extrémizmus, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Proces s Magátom stíhaným pre extrémizmus a popieranie holokaustu tak skoro neskončí, vinu popiera © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Predstavujeme región Liptov: V lete sú najviac v obľube vodné parky, Liptovská Mara či cyklotrasy

Komplexná infraštruktúra cestovného ruchu s výborným pokrytím ubytovacích kapacít, dostupné služby či rozmanitá príroda.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *