Home / EKONOMIKA / Matovičova „atómovka“ je späť, o návrhu na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách sa bude hlasovať druhýkrát

Matovičova „atómovka“ je späť, o návrhu na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách sa bude hlasovať druhýkrát

28.5.2023 (SITA.sk) – Na júnovej schôdzi parlamentu bude plénum už druhýkrát hlasovať o posunutí návrhu predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča na 500-eurovú odmenu za účasť v septembrových parlamentných voľbách do druhého čítania.

Prvý raz poslanci tento návrh neposunuli ďalej v legislatívnom procese už 28. marca. Za Matovičovu „atómovku“ vtedy hlasovalo 32 poslancov z prítomných 132.

Líder OĽaNO obišiel rokovací poriadok, keď v marci tesne pred hlasovaním opäť predložil svoj návrh, aby bol zaradený na ďalšiu schôdzu. Rokovací poriadok hovorí o tom, že ak Národná rada SR návrh zákona neschváli, nový návrh v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov. Júnová schôdza Národnej rady SR sa začne 13. júna.

Obáva sa nízkej volebnej účasti

Matovič navrhuje, aby štát vyplatil odmenu vo výške 500 eur každému občanovi, ktorý sa zúčastní na predčasných voľbách. Návrh zdôvodňuje tým, že Slovensku reálne hrozia voľby, ku ktorým príde historicky najmenej voličov.

„Reálne hrozí, že milión demokraticky cítiacich voličov zostane frustrovaných doma a v rozhodujúcej chvíli nechá rozhodnutie o osude Slovenska v rukách tri roky huckaných ľudí. Reálne hrozí povolebné vytrhnutie Slovenska z európskych a euroatlantických štruktúr a pripútanie Slovenska k Rusku,“ uviedol Matovič.

Nejde o zanedbateľnú sumu

Líder OĽaNO chce, aby ministerstvo vnútra vyplatilo odmenu voličom do 90-ich dní odo dňa vyhlásenia výsledkov volieb. V prípade predpokladanej účasti troch miliónov ľudí by náklady štátu dosiahli zhruba 1,5 miliardy eur.

„Samozrejme, nejde o zanedbateľnú sumu. Na druhej strane, v porovnaní s 30 miliardami eur, o ktoré mali podľa rôznych odhadov pripraviť Slovensko ľudia Roberta Fica a Petra Pellegriniho počas 12 rokov ich vlád, ide len o zhruba päť percent z ich lupu,“ argumentuje Matovič.

Cieľom návrhu má byť zabrániť tomu, aby sa zo Slovenska stala na desaťročia opäť čierna diera Európy. Ak sa dostane znova k moci mafia, bude podľa lídra OĽaNO cesta späť veľmi ťažká.

Viac k témam: 500 eurová odmena, Finančná odmena, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Rokovanie NR SR, Volebná účasť
Zdroj: SITA.sk – Matovičova „atómovka“ je späť, o návrhu na 500-eurovú odmenu za účasť vo voľbách sa bude hlasovať druhýkrát © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Progresívne Slovensko chce pomôcť mladým ľuďom, navrhuje zaviesť platené študentské stáže

Chcú presadiť, aby každý študent za svoju prácu dostal finančné ohodnotenie, ktoré mu zabezpečí dôstojný život popri štúdiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *