Home / SVET / Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní Rusku

Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní Rusku

28.5.2023 (SITA.sk) – Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vymenoval vyšetrovací výbor, aby preskúmal tvrdenia USA o tom, že ruská nákladná loď vlani vyzdvihla na námornej základni pri Kapskom Meste zbrane. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Loď naložila zbrane

Americký veľvyslanec v Juhoafrickej republike (JAR) Reuben Brigety začiatkom mesiaca povedal, že je presvedčený, že loď naložila zbrane. Juhoafrická vláda to vehementne poprela.

„Prezident sa rozhodol začať vyšetrovanie vzhľadom na závažnosť obvinení, rozsah verejného záujmu a vplyv tejto záležitosti na medzinárodné vzťahy Južnej Afriky,“ uviedol úrad prezidenta vo vyhlásení.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Príchod plavidla a jeho obsah

Vyšetrovací výbor sa pokúsi zistiť, kto vedel o príchode plavidla, o obsahu, ktorý bol naložený a vyložený a „či boli splnené ústavné, zákonné alebo iné povinnosti v súvislosti s príchodom nákladnej lode“. Očakáva sa, že prezident dostane záverečnú správu do dvoch týždňov od skončenia vyšetrovania.

Juhoafrická vláda niekoľkokrát vyhlásila, že má neutrálny postoj k vojne na Ukrajine, ale tvrdenia veľvyslanca otvorili krajinu obvineniam, že sa fakticky postavila na stranu Moskvy.

Viac k témam: Juhoafrická republika, Zbrane
Zdroj: SITA.sk – Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka (video)

Rozhodnutie musí ešte odobriť vláda, pričom jedného sudcu spomedzi kandidátov nakoniec zvolí Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *