Home / SLOVENSKO / SHP Group plánuje na Balkáne masívne rozširovať a modernizovať výrobu

SHP Group plánuje na Balkáne masívne rozširovať a modernizovať výrobu

22.5.2023 (SITA.sk) – V dňoch 14. – 17. mája 2023 uskutočnil prezident holdingu ECO – INVESTMENT a.s. Milan Fiľo pracovnú cestu na Balkáne. Cieľom bolo preskúmať investičné príležitosti a podmienky investovania v krajinách, v ktorých je holding prostredníctvom svojho výrobného koncernu SHP GROUP (SHPG) už etablovaný, teda v Bosne a Hercegovine, Republike Srbskej a v Slovinsku.

V Slovinskej republike je súčasťou SHPG závod Paloma, ktorý sa špecializuje na výrobu papierovej hygieny. V priebehu troch rokov (2020 – 2023 ) tu holding ECO – INVESTMENT a.s. investoval viac ako 100 mil. EUR. Financie išli do výstavby nového papierenského stroja č.9 s rýchlosťou výroby hygienického papiera 2 000 m/min s ročnou kapacitou 65 000 ton. V minulom a tomto roku sa uskutočnila výstavba haly na spracovanie papiera na finálne produkty, do ktorej budú postupne inštalované 2 vysokovýkonné linky na toaletný papier a kuchynské utierky s kapacitou 40 000 ton ako aj sklad – logistický a expedičný terminal finálnych produktov o kapacite 25 000 paletových jednotiek. V Slovinsku sa uskutočnili rokovania na najvyššej úrovni, pričom témou boli podmienky podpory zo strany vlády, štátnch a miestnych orgánov pri zamýšľanej výstavbe nového obnoviteľného zdroja energie na báze biomasy s výkonom 15 MW a vodnej energie s predpokladaným rozpočtom 35 m EUR. „Plánujeme ďalej rozširovať a modernizovať výrobu na Balkáne, pretože chceme pokračovať a obohatiť slávnu papierenskú tradíciu v tomto regióne. Paloma je symbolom kvality, ktorý v krajinách bývalej Juhoslávie pozná azda každý. Poznatky a zručnosti, ktoré sa tu hromadili po celé generácie, sú základmi, na ktorých bude ECO-INVESTMENT ďalej stavať. Modernizáciou výroby zvýšime kvalitu našich výrobkov a tiež rozšírime sortiment pre domáci aj zahraničný trh,“ povedal prezident holdingu ECO – INVESTMENT a.s. Milan Fiľo.

Následne v Republike Srbskej BiH v Banja Luke sa uskutočnilo rokovanie s Radislavom Viškovičom, predsedom vlády RS a Draškom Stanivukovičom, primátorm mesta Banja Luka o zámeroch ďalšieho rozvoja spoločnosti SHP Celex v oblasti výstavby výrobných a skladovacích hál a výroby energií zmenou dnešného paliva na báze fosílnehoych palíva – vykurovací olej na obnoviteľný zdroj energie – biomasu o výkone 10 MW. V súčasnej dobe investícia holdingu do spoločnosti SHP Celex je jedna z najväčších a najúspešnejších zahraničných investícií. Zástupcovia vlády a samosprávy prisľúbili ústretový prístup pri naplňaní týchto zámerov najmä v procese povoľovacích konaní a investičných stimulov v súlade s platnými zákonmi prijatými na podporu prílivu zahraničných investícií.

O spoločnosti SHP Group (Slovak Hygienic Paper Group)

SHP Group je najväčším producentom hygienických papierov v strednej a juhovýchodnej Európe. Táto nadnárodná spoločnosť združuje skupinu výrobných a obchodných spoločností z oblasti celulózo-papierenského priemyslu. Zastrešuje desať spoločností v šiestich krajinách Európy s ročným obratom 250 miliónov EUR. V šiestich výrobných závodoch SHP Group (vrátane závodov Ceršak a Šentilj v Slovinsku) ročne vyrobí takmer 200 tisíc ton papiera, pričom výrobky z neho sa distribuujú do 46 krajín sveta. V súčasnosti zamestnáva viac ako 1 300 ľudí. Je súčasťou holdingu ECO – INVESTMENT a.s., čo je česko-slovenský priemyselno-investičný holding, ktorý pokrýva dlhodobé investície v rámci celej Európy. Hlavnými oblasťami investícií sú výroba celulózy a papiera, energetika, potravinárstvo a reality. Od jeho založenia je holding prítomný vo viacerých charitatívnych projektoch v oblasti zdravotníctva, vzdelania, kultúry a športu.

Informačný servis

Viac k témam: PR
Zdroj: SITA.sk – SHP Group plánuje na Balkáne masívne rozširovať a modernizovať výrobu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

KDH poslalo list predsedníčke Ursule von der Leyen, Slovensko by nemalo byť finančne postihované za zrušenie špeciálnej prokuratúry

Hnutie zdôrazňuje, že zmena v trestnom práve je vnútornou záležitosťou Slovenskej republiky ako členského štátu EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *