Home / KULTÚRA / Hudba / Zomrel Andy Rourke, basgitarista kapely The Smiths

Zomrel Andy Rourke, basgitarista kapely The Smiths

19.5.2023 (SITA.sk) – Vo veku 59 rokov zomrel basgitarista anglickej rockovej kapely The Smiths Andy Rourke. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na oficiálne vyhlásenie skupiny.

Boj s rakovinou

Gitarista Johnny Marr prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter „s hlbokým zármutkom“ potvrdil, že Rourke skonal po dlhom boji s rakovinou pankreasu.

„Tí, ktorí ho poznali, budú na Andyho spomínať ako na milú a krásnu dušu a fanúšikovia si ho budú pamätať ako výnimočne nadaného hudobníka,“ napísal a zároveň požiadal o súkromie „v tomto smutnom čase“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rourke si zahral v najznámejších piesňach The Smiths, ako napríklad This Charming Man alebo There Is a Light That Never Goes Out a po rozpade skupiny v roku 1987 sa predstavil aj v sólových nahrávkach speváka Morrisseyho.

Basgitarista účinkoval na všetkých štyroch štúdiových albumoch The Smiths – The Smiths (1984), Meat Is Murder (1985), The Queen Is Dead (1986) a Strangeways, Here We Come (1987).

Kapela The Smiths

Neskôr počas svojej kariéry Rourke hrával so superskupinou Freebass, nahrával aj s Pretenders, Killing Joke, Sinéad O’Connor, Azizom Ibrahimom či vo formácii Moondog One s bývalým gitaristom Oasis Boneheadom. Na dva roky sa pridal napríklad aj ku koncertnej skupine ďalšieho manchesterského speváka a skladateľa, Badly Drawn Boya.

The Smiths založili v roku 1982 v anglickom Manchestri spevák Morrissey a gitarista Johnny Marr, pričom následne sa k nim pripojili bubeník Mike Joyce a basgitarista Andy Rourke. V roku 1986 pribudol do zostavy Craig Gannon. Ich spomenuté štyri štúdiové albumy sa všetky umiestnili na prvom alebo druhom mieste britského albumového rebríčka.

Rourke sa narodil 17. januára 1964 a záujem o hudbu prejavil už v detstve, pričom od siedmich rokov sa učil hrať na gitaru.

Viac k témam: Rakovina, Rakovina pankreasu, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel Andy Rourke, basgitarista kapely The Smiths © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Zomrel škótsky skladateľ Bob Heatlie, autor známeho vianočného hitu sa dožil 76 rokov

Ako informoval spravodajský web BBC, Heatlie odišiel na večnosť ešte 8. apríla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *