Home / SLOVENSKO / Ódor plánuje dať dokopy priority kabinetu v najbližšom čase, otvorenou témou je aj výmena šéfa SIS

Ódor plánuje dať dokopy priority kabinetu v najbližšom čase, otvorenou témou je aj výmena šéfa SIS

17.5.2023 (SITA.sk) – Premiér Ľudovít Ódor po stredajšom rokovaní vlády uviedol, že materiál s prioritami svojho kabinetu plánuje dať dohromady v najbližšom čase, aby mohol začať rokovať s predstaviteľmi jednotlivých politických subjektov zastúpených v Národnej rade SR.

Významnejšie legislatívne zmeny

Povedal, že v rámci prípravy programového vyhlásenia vlády navštevuje jednotlivé ministerstvá. Chce tak zistiť, aké sú najpálčivejšie témy jednotlivých rezortov.

Ódor uviedol, že téma výmeny šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) je otvorená a o tejto možnosti sa diskutuje. Tieto debaty sú podľa šéfa vládneho kabinetu otvorené.

Úradnícka vláda bez výraznej podpory v parlamente nemá podľa riaditeľky nadácie Zuzany Petkovej šancu presadiť významnejšie legislatívne zmeny, avšak do jej právomocí patrí výmena šéfa SIS.

Ako Petková konštatuje, už sa viackrát ukázalo, že SIS neprispievala k odhaľovaniu závažnej trestnej činnosti, ale naopak, jej vyšetrovanie spochybňovala.

Neplnenie úlohy

Ako príklad uviedla väzobné stíhanie svedkov Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa v kauze bývalého šéfa SIS, ktoré súdy vyhodnotili ako nedôvodné.

Z ich rozsudkov vyplýva, že vyšetrovateľ sa pri obvinení svedkov z údajnej krivej výpovede a žiadosti o väzbu opieral o utajenú časť spisu s informáciami od SIS. Na výmenu vedenia SIS vyzvala aj strana Za ľudí.

„Už viackrát sa ukázalo, že tajná služba, ktorá by mala napomáhať v boji proti organizovanému zločinu a trestnej činnosti ohrozujúcej SR, nie vždy túto úlohu riadne plní a vyšetrovanie orgánov činných v trestnom konaní systematicky spochybňuje,“ uviedla predsedníčka strany Veronika Remišová.

Príkladom je podľa nej „uniknutá” správa SIS, ktorá sa čítala v Národnej rade SR, alebo zlyhanie tajnej služby v prípade vraždy v Teplárni.

Ako Remišová dodala, viackrát apelovala na vtedajšieho premiéra Eduarda Hegera, aby túto výmenu na poste šéfa SIS urobil.

Viac k témam: Podpora, Premiér Slovenskej republiky, Trestná činnosť, Úradnícka vláda
Zdroj: SITA.sk – Ódor plánuje dať dokopy priority kabinetu v najbližšom čase, otvorenou témou je aj výmena šéfa SIS © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Eurovoľby by vyhralo Progresívne Slovensko, nasledujú strany Smer a Hlas

Progresívne Slovensko by získalo štyri mandáty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *