Home / SLOVENSKO / Hlas-SD kritizuje dodanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu a vyzýva úradnícku vládu, aby požiadala o analýzu ústavný súd (video)

Hlas-SD kritizuje dodanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu a vyzýva úradnícku vládu, aby požiadala o analýzu ústavný súd (video)

17.5.2023 (SITA.sk) – Strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) kritizuje dodanie našich stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu. Apeluje na novú úradnícku vládu, aby požiadala o analýzu Ústavný súd SR. Na tlačovej besede to povedal podpredseda strany Erik Tomáš. Politický subjekt kritizuje právnu analýzu, ktorú nedávno zverejnil bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati).

Darovanie stíhačiek

Hlas trvá na tom, že darovanie stíhačiek bolo závažnou otázkou zahraničnej politiky, a teda vláda, ktorej bola predtým Národnou radou (NR) SR vyslovená nedôvera, nemala právomoc na takýto krok.

Najčistejšie by podľa Tomáša bolo, aby niektorá z kompetentných inštitúcií požiadala o stanovisko Ústavného súdu SR, ako postupovať v takýchto otázkach. To mohla urobiť prezidentka Zuzana Čaputová alebo samotný vládny kabinet.

Naďov „zdrap papiera“

Generálny manažér strany Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že na tento krok dočasne poverená vláda potrebovala súhlas zákonodarného orgánu. O ten však nepožiadala.

Analýzu, ktorú poskytol Naď, viackrát označil za „zdrap papiera“ a skritizoval i to, že dokument bol zverejnený prostredníctvom sociálnej siete. Vláda sa podľa neho tvári, že išlo o obyčajnú medzinárodnú zmluvu, no Šutaj Eštok je presvedčený, že ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky.

Odvolaná vláda nemala akékoľvek ústavné kompetencie na odoslanie stíhačiek na Ukrajinu,“ skonštatoval. Podľa Šutaja Eštoka predošlá vláda vedome porušila ústavu, hoci na to bola upozornená, a ak sa chcela vyhnúť pochybnostiam, mala sa obrátiť na ústavný súd.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Opozícia, stíhacie lietadlá MiG-29, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Hlas-SD kritizuje dodanie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu a vyzýva úradnícku vládu, aby požiadala o analýzu ústavný súd (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Lučenec má za sebou víkend plný zábavy a športu, Kaufland tu otvoril štrnásty K Park

Ďalšie slovenské mesto získalo moderný športovo-oddychový areál s lezeckou stenou, streetbalovým ihriskom či plochou pre skateboardistov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *