Home / SVET / Poľsko pokračuje v modernizácii svojej armády, od USA dostala krajina prvú zásielku raketometov HIMARS

Poľsko pokračuje v modernizácii svojej armády, od USA dostala krajina prvú zásielku raketometov HIMARS

15.5.2023 (SITA.sk) – Poľsko dostalo svoju prvú zásielku raketometov HIMARS vyrobených v Spojených štátoch, ktoré sú súčasťou modernizácie poľskej obrany uprostred bezpečnostných obáv v dôsledku vojny na susednej Ukrajine.

Minister obrany Mariusz Błaszczak a ďalší vojenskí predstavitelia sa v pondelok zúčastnili na preberaní vojenského vybavenia na leteckej základni vo Varšave.

Błaszczak zdôraznil, že odpaľovacie zariadenia HIMARS sa osvedčili v boji na Ukrajine a že Poľsko ako členský štát NATO sa snaží zaobstarať ďalšie odpaľovacie zariadenia, ktoré by dosiahli celkovú silu približne 500 jednotiek.

Na základe zmluvy z roku 2019 Poľsko vynaloží približne 414 miliónov dolárov na nákup 18 pokročilých bojových odpaľovacích zariadení HIMARS a dvoch cvičných odpaľovacích zariadení HIMARS s muníciou a súvisiacim vybavením.

Poľsko nakupuje zbrane za miliardy dolárov, predovšetkým od USA a Kórejskej republiky, aby modernizovalo svoje ozbrojené sily. Dohoda zahŕňa taktiež logistiku a výcvik.

HIMARS je raketomet s dosahom až 300 kilometrov vyvinutý koncom 90. rokov minulého storočia pre ozbrojené sily USA. V minulom roku Poľsko dostalo niekoľko amerických systémov protivzdušnej obrany Patriot a v tomto roku sa očakávajú dodávky ďalšieho takého systému.

Z USA dorazili aj prvé dodávky tankov Abrams, ako aj dodávky juhokórejských tankov a húfnic. Poľsko tiež nakupuje americké stíhačky F-35 a juhokórejské prúdové stíhačky FA-50.

Viac k témam: raketový systém HIMARS
Zdroj: SITA.sk – Poľsko pokračuje v modernizácii svojej armády, od USA dostala krajina prvú zásielku raketometov HIMARS © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Požiar historickej budovy v Kodani naďalej hasia, zistenie príčiny jeho vzniku potrvá dlho (foto)

Ohrozená je stabilita vonkajších stien budovy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *