Home / KULTÚRA / Ceny Fénix sú rozdané, dve si odniesol Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne a jednu aj Čierne diery

Ceny Fénix sú rozdané, dve si odniesol Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne a jednu aj Čierne diery

9.5.2023 (SITA.sk) – Kultúrnymi pamiatkami roka a držiteľmi ceny Fénix sa v 16. ročníku súťaže stali Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne, Meštiansky dom číslo 12 na námestí SNP v Banskej Bystrici a mestská veža v Brezne.

Osobitný titul Adept na cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka získali zástupcovia projektu Železiareň – bytový dom v Betliari.

Rozhodli aj hlasy verejnosti

Ako ďalej v tlačovej správe informovala Nadácia SPP, odborná porota udelila čestné uznanie obci Zborov (okres Bardejov) za dlhodobé i vytrvalé úsilie obce pri záchrane rozsiahlo deštruovanej národnej kultúrnej pamiatky Kostola sv. Žofie.

Najviac hlasov v hlasovaní verejnosti a ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP dostal Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne.

Slávnostné udeľovanie cien sa uskutočnilo v pondelok 8. mája na hrade Červený kameň. Vyhlasovateľom súťaže je od roku 2004 Ministerstvo kultúry SR spoločne s generálnym partnerom súťaže Nadáciou SPP.

Jedna cena smerovala do Banskej Bystrice

Cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka za komplexnú obnovu objektu pamiatky získal Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne, a to za vynikajúcu kvalitu obnovy a reštaurovania národnej kultúrnej pamiatky a vyváženú prezentáciu objavených pamiatkových hodnôt.

Kostol očaril aj širokú verejnosť, ktorá ho počtom viac ako 16 300 hlasov z celkového počtu takmer 62-tisíc zvolila za najkrajšiu obnovenú pamiatku spomedzi všetkých súťažiacich historických skvostov.

Cenu – Fénix kultúrna pamiatka roka za čiastočnú obnovu ucelenej časti objektu pamiatky udelila odborná porota Meštianskemu domu č. 12 na námestí SNP v Banskej Bystrici najmä za vysoko profesionálnu obnovu národnej kultúrnej pamiatky a harmonické zladenie súčasného architektonického tvaroslovia a zásahov s historickou podstatou objektu.

Cenu si odniesli aj Čierne diery

Cenu Fénix za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky získal ďalší laureát – Mestská veža v Brezne. Cenu jej udelili za príkladnú obnovu a sprístupnenie národnej kultúrnej pamiatky verejnosti.

Ocenenie Adept na cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka získalo združenie Čierne diery za záchranu národnej kultúrnej pamiatky Železiareň – bytový dom v Betliari formou netradičného projektu nájomného bývania.

„Adeptmi na Fénixa sú pamiatky, ktoré sme spoznali vo chvíli, keď sa ich vlastníci či dobrovoľníci rozhodli začať obnovovať. Časozberne dokumentujeme cestu obnovy až po jej úspešné dokončenie,“ povedal člen odbornej poroty súťaže a člen správnej rady Nadácie SPP Ladislav Snopko. Laureáti súťaže získali okrem osvedčenia o udelení ceny aj finančnú odmenu 10-tisíc eur.

Viac k témam: Kultúrna pamiatka roka – Fénix
Zdroj: SITA.sk – Ceny Fénix sú rozdané, dve si odniesol Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne a jednu aj Čierne diery © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Na najväčšom slovenskom folklórnom festivale vo Východnej sa predstaví aj stovka účinkujúcich z Košického kraja

Festival sa tento rok bude konať od 4. do 7. júla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *