Home / SVET / Ukrajina pomocou systému Patriot prvýkrát zostrelila ruskú hypersonickú strelu Kinžal

Ukrajina pomocou systému Patriot prvýkrát zostrelila ruskú hypersonickú strelu Kinžal

6.5.2023 (SITA.sk) – Ukrajina tvrdí, že sa jej po prvý raz podarilo zostreliť ruskú hypersonickú strelu Kinžal s pomocou systému protivzdušnej obrany Patriot. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Kinžal vystrelený z MiG-u

„Áno, zostrelili sme ‘neporovnateľný’ Kinžal,“ napísal na komunikačnej platforme Telegram veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hypersonickú balistickú strelu Ch-47 Kinžal podľa jeho slov zneškodnili počas nočného útoku 4. mája vo vzduchu nad Kyjevskou oblasťou. Rusi vystrelili raketu z lietadla MiG-31K z ruského územia, vysvetlil Oleščuk.

Dva systémy Patriot

Hovorca vzdušných síl Jurij Ihnat sa pre ukrajinskú televíziu v sobotu vyjadril, že Ukrajina má zbrane proti balistickým strelám, a nikto dosiaľ nevedel, či Patriot proti nim dokáže fungovať. „Nuž áno, dokáže,“ skonštatoval s tým, že „je dobré, že máme takúto zbraň. Bohužiaľ, nemáme jej veľa“.

Ukrajina dostala najmenej dva systémy Patriot americkej výroby. Jeden je zo Spojených štátov a druhý z Nemecka. Systémy majú posilniť jej protivzdušnú obranu, ktorá nebola schopná zneškodnenia modernejších ruských rakiet ako je Kinžal.

Viac k témam: Protiraketový systém Patriot, Raketa typu Kinžal, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina pomocou systému Patriot prvýkrát zostrelila ruskú hypersonickú strelu Kinžal © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Top foto dňa (17. jún 2024): Pellegrini na samite EÚ, Slovan Bratislava u primátora Valla či pohreb viceprezidenta Malawi

Pondelok očami fotografov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *