Home / SLOVENSKO / Spoločnosť LANXESS sa dostala na zoznam spoločností, ktoré úspešne znižujú svoju uhlíkovú stopu

Spoločnosť LANXESS sa dostala na zoznam spoločností, ktoré úspešne znižujú svoju uhlíkovú stopu

3.5.2023 (SITA.sk) – Špecializovaná chemická spoločnosť LANXESS získala ocenenie „Energy Conservation and Emission Reduction Effectiveness Award“ a bola zaradená na zoznam „2022 Chinese Company Carbon Neutrality Performance List“, ktorý iniciovali spoločnosť Yicai a Výskumný inštitút Šanghajskej univerzity Jiaotong. Ocenenie bolo udelené vďaka vynikajúcim výsledkom spoločnosti v oblasti úspory energií, znižovania emisií uhlíka a technologických inovácií.

„Ak chceme zastaviť zmenu klímy, musí celá spoločnosť dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Tento proces si však vyžaduje trvalé spoločné úsilie. Preto sa snažíme dosiahnuť vlastnú uhlíkovú neutralitu a zároveň podnikáme ďalšie kroky smerom k uhlíkovo neutrálnemu dodávateľskému reťazcu spolu s našimi dodávateľmi a zákazníkmi. Pevne veríme, že udržateľný rozvoj môže vytvoriť dlhodobú pridanú hodnotu,“ povedal Ming Cheng Chien, prezident spoločnosti LANXESS Asia Pacific.

Ďalšia podpora znižovania emisií uhlíka v dodávateľskom reťazci v rámci „zeleného konceptu“

Spoločnosť LANXESS dlhodobo venuje veľkú pozornosť otázkam klímy. V roku 2019 si stanovila plán, podľa ktorého sa do roku 2040 stane klimaticky neutrálnou vo výrobe, ako aj v zdrojoch energie. Tento plán je podporený radom environmentálnych opatrení a zahŕňa jasný postup: realizáciu projektov s výrazným znížením emisií a urýchlenie technologických a procesných inovácií.

Okrem toho sa spoločnosť LANXESS usiluje o ďalší pokrok na ceste k znižovaniu emisií uhlíka tým, že preberá „ekologickú zodpovednosť“ a podporuje spoločné znižovanie emisií uhlíka v celom dodávateľskom reťazci. V roku 2022 si spoločnosť stanovila cieľ, aby jej dodávateľské reťazce boli do roku 2050 klimaticky neutrálne.

Na splnenie tohto náročného cieľa musela spoločnosť LANXESS najprv podrobne zmapovať, ako iné spoločnosti v rôznych odvetviach znižujú svoju uhlíkovú stopu, a potom na základe vybraných prístupov určiť účinnú metódu na praktické splnenie firemného cieľa celkovej uhlíkovej neutrality. Prípravný proces trval takmer pol roka a zahŕňal dotazníkový prieskum, rozhovory so spoločnosťami, odborné posúdenie, monitorovanie správ a ďalšie analytické činnosti.

Ekologická zodpovednosť zahŕňa nielen nepriame emisie (najmä z nakupovaných surovín), ale aj emisie z logistiky a konečných produktov. Do roku 2030 sa majú emisie znížiť o 40 % v porovnaní s rokom 2015, z 27 000 na 16 500 kiloton CO2. Na dosiahnutie tohto cieľa spoločnosť LANXESS spustila aj program „Net Zero Value Chain“. Táto stratégia smerujúca ku klimatickej neutralite v celom dodávateľskom reťazci plánuje efektívny prechod na udržateľné suroviny, „zelenú“ logistiku a klimaticky neutrálne portfólio výrobkov.

Na porotu zapôsobil aj vývoj nástroja „Product Carbon Footprint Engine“, ktorý automaticky vypočítava uhlíkovú stopu výrobkov spoločnosti. Program využíva existujúce údaje z rôznych obchodných jednotiek a vypočítava vyprodukované emisie. Zahŕňa emisie skleníkových plynov vznikajúce počas výroby, emisie špecifické pre daný výrobok súvisiace s výrobnými surovinami, energiou, prevádzkovými materiálmi, dopravou a emisiami z likvidácie odpadu.

Inovácie v Číne sú hnacím motorom udržateľnej budúcnosti

Na podporu udržateľného rozvoja na čínskom trhu otvorila spoločnosť LANXESS v júni 2021 v Šanghajskom chemickom priemyselnom parku (SCIP) Centrum pre vývoj aplikácií APAC (AADC), ktoré podporuje miestne inovačné úsilie. O necelých šesť mesiacov neskôr AADC podporilo renováciu dlažby v tamojšej centrálnej záhrade Innogreen a úspešne vyriešilo jej problém s blednutím. Pigmenty oxidu železitého dodávané spoločnosťou LANXESS sú šetrné k životnému prostrediu a v roku 2018 získali ocenenie „Národný zelený závod“ pre závod spoločnosti v Ningbo.

Okrem udržateľných nízkouhlíkových technológií spoločnosť LANXESS urýchľuje prechod na ekologickú výrobu budovaním nového energetického systému v Číne, v ktorom dominuje zelená energia. Do septembra 2022 jej závod v meste Liyang dokončil svoj prvý projekt výroby zelenej energie a podiel využívanej energie z obnoviteľných zdrojov dosiahol približne 50 % celkovej ročnej spotreby elektrickej energie. Očakáva sa, že tento projekt zníži emisie oxidu uhličitého o tisíce ton.

Okrem toho spojením dvoch kľúčových aspektov – „inovácie“ a „ekológie“ – získava spoločnosť LANXESS významné udržateľné obchodné výhody. Nedávno sa umiestnila na prvom mieste v indexe udržateľnosti Dow Jones (DJSI) pre Európu v kategórii „Chemikálie“ so skóre 85 bodov zo 100. V celosvetovom rebríčku DJSI sa umiestnila na druhom mieste.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v oblasti špeciálnej chémie

Spoločnosť LANXESS je popredná spoločnosť v oblasti špeciálnych chemikálií s tržbami vo výške 8,1 miliardy EUR v roku 2022 a približne 13 100 zamestnancami v 33 krajinách Hlavnou činnosťou spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických polotovarov, aditív, špeciálnych chemikálií a prostriedkov na ochranu spotrebiteľov. LANXESS je zaradený do popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme nájdete na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Viac k témam: LANXESS, Ocenenie, PR, Uhlíková stopa
Zdroj: SITA.sk – Spoločnosť LANXESS sa dostala na zoznam spoločností, ktoré úspešne znižujú svoju uhlíkovú stopu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Prenájom lukratívneho sídla pre Keketiho ministerstvo je exemplárny príklad rozhadzovania financií, tvrdí Viskupič (video)

Slovenskí daňoví poplatníci za „luxus pre ministra“ zaplatia za rok 1 787 000 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *