Home / EKONOMIKA / Zamestnanosť v EÚ dosiahla rekordnú úroveň, druhá najnižšia bola v Grécku

Zamestnanosť v EÚ dosiahla rekordnú úroveň, druhá najnižšia bola v Grécku

30.4.2023 (SITA.sk) – Zamestnanosť v Európskej únii (EÚ) vo vekovej skupine 20 až 64 rokov bola vlani na úrovni 75 percent. Išlo o najvyššiu mieru zamestnanosti v Únii od roku 2009, od ktorého sú údaje k dispozícii. Zamestnanosť v EÚ klesla v roku 2020 na 72 percent v dôsledku pandémie COVID-19.

V roku 2021 sa však zotavila na 73 percent a v minulom roku stúpla o dva percentuálne body. Vo štvrtok o tom informoval štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V rámci členských krajín EÚ malo v roku 2022 jedenásť štátov mieru zamestnanosti nad úrovňou 78 percent, pričom najvyššia bola v Holandsku (83 %) a vo Švédsku a Estónsku (zhodne 82 %).

Najnižšia miera zamestnanosti bola v Taliansku (65 %), Grécku (66 %) a Rumunsku (69 %). Na Slovensku bola vlani miera zamestnanosti na úrovni 76,7 percenta.

V minulom roku malo v EÚ 22 percent zamestnancov vyššiu kvalifikáciu, ako vo svojom zamestnaní potrebujú. Medzi mužmi to bolo 21 percent a medzi ženami 23 percent. Podiel žien s vyššou kvalifikáciou, ako v zamestnaní potrebujú, bol väčší ako podiel mužov v 19 z 27 členov EÚ.

Viac k témam: Členské štáty, Miera nezamestnanosti, pandémia Covid-19, Štatistiky
Zdroj: SITA.sk – Zamestnanosť v EÚ dosiahla rekordnú úroveň, druhá najnižšia bola v Grécku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Raši opäť skritizoval čerpanie eurozdrojov za Matoviča a Hegera, vyvrátil aj chválu Remišovej (video)

Za viac ako tri roky sa vraj kompletne zrealizovalo len 154 eurofondových projektov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *