Home / SLOVENSKO / Najvyšší súd vrátil antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám okresnému súdu, na krku máme aj žalobu Európskej komisie

Najvyšší súd vrátil antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám okresnému súdu, na krku máme aj žalobu Európskej komisie

24.4.2023 (SITA.sk) – Súdy nižšej inštancie pochybili, keď zamietli antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám v prípade segregácie rómskych detí na základnej škole v Terni v okrese Prešov.

Zrušené rozsudky o nevine

Najvyšší súd SR vyhovel dovolaniu mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva, zrušil predošlé rozsudky a vec vrátil Okresnému súd v Prešove na ďalšie konanie.

„Najvyšší súd na rozdiel od nižších súdov dospel k záveru, že sme v konaní uniesli svoju časť dôkazného bremena. Teraz je na žalovaných štátnych inštitúciách, aby preukázali, že svojimi rozhodnutiami o nastavení školských obvodov nediskriminovali,“ uviedla Poradňa pre občianske a ľudské práva.

Segregácia rómskych detí

Mimovládna organizácia podala žalobu proti Ministerstvu školstva SR a okresnému úradu v Prešove v januári 2016 ako verejnú žalobu podľa antidiskriminačného zákona. Namietala, že na základnej škole s materskou školou v Terni dochádza k segregácii rómskych detí v dôsledku prijatých rozhodnutí o určení školského obvodu, ktoré nezohľadnili kapacitné problémy školy, a zároveň pre nečinnosť zodpovedných štátnych orgánov.

Domáhala sa toho, aby súd zaviazal rezort školstva a Okresný úrad v Prešove (v súčasnosti už Regionálny úrad školskej správy v Prešove) k prijatiu účinných opatrení, ktoré protiprávny stav na škole odstránia a do budúcna zabránia segregácii. Súdu poskytla svoje stanovisko aj bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá situáciu z vlastnej iniciatívy zmapovala. „Jej stanovisko v súdnom konaní podporilo našu argumentáciu,“ poukázala mimovládka.

Odvolanie na Najvyšší súd

Okresný súd v Prešove rozsudkom z februára 2019 žalobu zamietol, Krajský súd v Prešove v auguste 2020 rozsudok potvrdil. Oba súdy konštatovali, že Poradňa pre občianske a ľudské práva nepreukázala, že rozhodnutiami štátnych inštitúcií došlo k segregácii rómskych detí na základnej škole v Terni.

Mimovládna organizácia podala dovolanie na Najvyšší súd SR. Ten vo svojom uznesení poukázal na nedávny rozsudok v prípade segregácie rómskych detí na základnej škole Stará Ľubovňa – Podsadek, a tiež na rozhodovaciu prax Európskeho súdu pre ľudské práva v prípadoch diskriminácie rómskych detí v prístupe k vzdelaniu.

Musíme začať konať

Právna zástupkyňa Poradne pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková zdôraznila, že toto rozhodnutie prichádza v čase, keď Slovensko čelí žalobe zo strany Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ.

„Zodpovedné štátne orgány musia konečne začať konať a z plánu obnovy financovať opatrenia vedúce k odstraňovaniu segregácie a nie k jej prehlbovaniu v podobe rozširovania kapacít segregovaných rómskych škôl. Okrem iných opatrení musia určovať školské obvody tak, aby podporovali rôznorodosť detí naprieč základnými školami a neprispievali k segregácii znevýhodnených rómskych detí,“ prízvukovala Durbáková.

Viac k témam: Rasová diskriminácia, Segregácia, Žaloba
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd vrátil antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám okresnému súdu, na krku máme aj žalobu Európskej komisie © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu Košíc roztancovala ľudová karička, ide o tradíciu medzinárodného folklórneho festivalu Cassovia Folkfest

Vek tanečníkov a tanečníčok sa pohyboval od troch do 83 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *