Home / SVET / Dánsko uvoľnilo zákaz plavby na miestach úniku plynu z plynovodov Nord Stream, platia však obmedzenia

Dánsko uvoľnilo zákaz plavby na miestach úniku plynu z plynovodov Nord Stream, platia však obmedzenia

20.4.2023 (SITA.sk) – Dánsky námorný úrad vo štvrtok zrušil zákaz plavby v oblasti Baltského mora, kde unikal plyn po vlaňajších výbuchoch na plynovodoch Nord Stream.

Navigačné varovanie

Naďalej však udržiava obmedzenia v určitých oblastiach, kde odrádza od „kotvenia, rybolovu a práce na morskom dne do vzdialenosti jednej námornej míle od miest úniku pre podvodné prekážky“.

Úrad vydal navigačné varovanie a zriadil zakázanú oblasť krátko po začiatku úniku plynu, aby zabezpečil, že sa v blízkosti nebudú plaviť lode.

Štyri miesta útoku

Na plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 našli koncom septembra celkovo štyri miesta úniku, dve vo švédskej výlučnej ekonomickej zóne a dve v dánskej, ale mimo národných vôd. Je to považované za výsledok sabotáže.

Švédski prokurátori tento mesiac uviedli, že za sabotážou je zrejme štátny aktér. Varovali však, že identita páchateľa je stále neznáma.

Viac k témam: explózia plynovodu, Nord Stream
Zdroj: SITA.sk – Dánsko uvoľnilo zákaz plavby na miestach úniku plynu z plynovodov Nord Stream, platia však obmedzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Súdna rada SR zvolila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva, jedným z nich je aj bývalý politik Procházka (video)

Rozhodnutie musí ešte odobriť vláda, pričom jedného sudcu spomedzi kandidátov nakoniec zvolí Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *