Home / SVET / Vyslanie čínskeho satelitu ovplyvnilo lety z Taiwanu, bezletovú zónu vyhlásili na 27 minút

Vyslanie čínskeho satelitu ovplyvnilo lety z Taiwanu, bezletovú zónu vyhlásili na 27 minút

16.4.2023 (SITA.sk) – Lety zo severného Taiwanu sa v nedeľu oneskorili po tom, čo do vôd severne od hlavného mesta dopadli trosky z čínskej rakety nesúcej satelit.

Taiwanské ministerstvo obrany zverejnilo vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že ranné vyslanie rakety zo základne v Ťiou-čchüane na severozápade Číny monitorovali a hoci niektoré časti rakety dopadli do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany, nepredstavovali pre Taiwan hrozbu.

Čína v spojitosti s raketou vyhlásila 27-minútovú bezletovú zónu nad časťou Východočínskeho mora. Je to značne kratšie ako pôvodne plánované tri dni. Taiwan však proti tomuto plánu protestoval a Čína napokon bezletovú zónu vyhlásila len na krátky čas v nedeľu ráno.

Vyslanie satelitu na orbitu nemalo žiadny vojenský účel, prišlo však v čase rozsiahlych čínskych vojenských cvičení v reakcii na nedávnu cestu taiwanskej prezidentky do USA. Napätie medzi Čínou a Taiwanom zostáva vysoké.

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.

Viac k témam: bezletová zóna, Raketa, Satelit, Taiwan, Vojenské cvičenia
Zdroj: SITA.sk – Vyslanie čínskeho satelitu ovplyvnilo lety z Taiwanu, bezletovú zónu vyhlásili na 27 minút © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Moskva stratila ďalších viac ako 1100 vojakov, Kremeľ prišiel aj o osem tankov

Od začiatku vojny Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 8 009 tankov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *