Home / SLOVENSKO / Heger a Matovič premrhali príležitosť pomôcť regiónom. Raši a Hlas-SD sľubujú zmeny, keď sa stanú súčasťou novej vlády

Heger a Matovič premrhali príležitosť pomôcť regiónom. Raši a Hlas-SD sľubujú zmeny, keď sa stanú súčasťou novej vlády

14.4.2023 (SITA.sk) – Strana Hlas-SD chce byť hlasom regiónov. Podľa strany rozvoj regiónov počas vlády Eduarda Hegera (Demokrati) výrazne zaostáva.

Na piatkovej tlačovej besede to uviedol podpredseda strany Hlas-SD a poslanec Národnej rady SR Richard Raši. Uviedol, že ak sa strana stane súčasťou budúcej vlády, tak sa z dnešných najmenej rozvinutých okresov stanú prioritné.

Dodal, že kritériom už nebude miera nezamestnanosti, ale pomer zamestnaných k počtu obyvateľov. Raši súčasne zopakoval prísľub predsedu strany Petra Pellegriniho, že ak sa stane premiérom, tak vláda počas volebného obdobia príde do každého okresu dvakrát a prinesie aj investičné peniaze.

Hegerova vláda premrhala príležitosť

Raši vyhlásil, že Hegerova vláda premrhala príležitosť pomôcť regiónom a že eurofondy a prostriedky z plánu obnovy do regiónov nesmeruje. „Naopak, pod zámienkou reforiem v regiónoch ruší súdy, nemocnice a ďalšie inštitúcie, čím ľudí z regiónu, kde sa narodili a kde by chceli žiť, doslova vyháňa,“ zdôraznil Raši.

O tom podľa neho svedčí aj to, že vláda, v ktorej bol Pellegrini, investovala do podpory regiónov takmer 105 miliónov eur, kým vláda Igora Matoviča (OĽaNO) a Hegera iba tretinu z toho. Ekonomický expert Kamil Šaško (Hlas-SD) uviedol, že stabilné a konkurencieschopné regióny sú najlepším receptom pre dlhodobý a udržateľný rozvoj krajiny.

„Nesmie viac platiť, že Slovensko má tretí najvyšší rozdiel medzi hlavným mestom a ostatnými regiónmi v celej Európskej únii,“ dodal Šaško.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Len fráza bez obsahu

Odborník na samosprávu Michal Kaliňák (Hlas-SD) vyhlásil, že regionálny rozvoj je pre súčasnú vládu len frázou bez obsahu.

„Pre nás sú životaschopné regióny zmyslom rozvoja krajiny. Preto prichádzame s konkrétnymi riešeniami, ktoré podporia lokálnu hospodársku politiku,“ uviedol Kaliňák s tým, že pri podpore regiónov bude medzi kľúčové priority patriť aj transparentnosť podpory a každý si bude môcť skontrolovať na špeciálnej webovej stránke dosiahnutý adresný úspech.

Ako vysvetlil, na stránke bude každá samospráva s informáciou o stave vodovodu, kanalizácie, stave ciest, či má predajňu potravín alebo či má napríklad pokrytie internetom. „Našou úlohou bude spoločne s dotknutou samosprávou tieto problémy odstraňovať a verejne to aj kontrolovať,“ uzavrel Kaliňák.

Viac k témam: Čerpanie eurofondov, Plán obnovy a odolnosti, Podpredseda strany Hlas-SD, Predčasné voľby na Slovensku 2023, regióny
Zdroj: SITA.sk – Heger a Matovič premrhali príležitosť pomôcť regiónom. Raši a Hlas-SD sľubujú zmeny, keď sa stanú súčasťou novej vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Blanár kritizuje Ódora za neriešenie chlebových tém, vládu označil za vládu prezidentky

Poslanec Tomáš Valášek vyjadril nádej, že sa vláde podarí upokojiť aktuálnu situáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *