Home / SVET / Rada prijala opatrenie na miliardovú pomoc ukrajinskej armáde v rámci Európskeho mierového nástroja

Rada prijala opatrenie na miliardovú pomoc ukrajinskej armáde v rámci Európskeho mierového nástroja

13.4.2023 (SITA.sk) – Rada Európskej únie (EÚ) vo štvrtok prijala opatrenie pomoci v hodnote jednej miliardy eur v rámci Európskeho mierového nástroja (EPF) na podporu ukrajinských ozbrojených síl. Referuje o tom oficiálny web Rady.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Uvedené opatrenie umožní EÚ refundovať členským štátom muníciu darovanú Ukrajine z existujúcich zásob alebo z prehodnotenia priorít v rámci existujúcich objednávok v období od 9. februára do 31. mája 2023.

„Dnešným rozhodnutím uvádzame do prevádzky prvú časť historickej dohody, ktorú dosiahli lídri EÚ na podporu okamžitej dodávky delostreleckej munície v hodnote jednej miliardy eur pre ukrajinské ozbrojené sily. Neexistuje lepšia ukážka jednotného odhodlania EÚ pokračovať v podpore legitímneho práva Ukrajiny na sebaobranu proti brutálnemu ruskému agresorovi,“ povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Štvrtkovým rozhodnutím sa vykonáva prvá časť dohody Rady z 20. marca 2023, ktorej cieľom je urýchliť dodávky zbraní a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu.

Viac k témam: Európsky mierový nástroj, Finančná pomoc, Munícia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Rada prijala opatrenie na miliardovú pomoc ukrajinskej armáde v rámci Európskeho mierového nástroja © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Navaľnyj trávil čas na samotke písaním sarkastických požiadaviek vedeniu väznice, zamietli mu balalajku aj kenguru

Navaľného 6. júna čaká ďalšie pojednávanie pre proces na základe obvinenia z extrémizmu. To by ho mohlo udržať vo väzení na 30 rokov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *