Home / SVET / Nórsko vyhostí 15 ruských diplomatov podozrivých zo špionáže, agentov v krajine nestrpí

Nórsko vyhostí 15 ruských diplomatov podozrivých zo špionáže, agentov v krajine nestrpí

13.4.2023 (SITA.sk) – Nórska vláda vypovedala 15 ruských diplomatov podozrivých zo špionáže počas ich práce na ruskom veľvyslanectve v Osle.

Ministerka zahraničia Anniken Huitfeldt uviedla, že daný krok je „dôležitým opatrením na boj proti ruským spravodajským aktivitám v Nórsku a na ich zníženie“, čo zabezpečí nórske národné záujmy. Rusi, ktorých Oslo označilo za nežiaduce osoby, musia krajinu opustiť v krátkom čase, povedala tiež ministerka.

Agenti pod diplomatickým krytím

Ministerka odmietla povedať, či vláda koná v reakcii na konkrétny incident a povedala, že otázky o podrobnostiach by mali byť smerované na bezpečnostnú službu PST. Vláda uviedla, že aktivity vyhostených diplomatov sú „nezlučiteľné s ich diplomatickým štatútom“, pričom to podľa ministerky boli agenti pod diplomatickým krytím.

Podľa nórskych novín VG je štvrtkové vyhostenie najpočetnejšie jednorazové vypovedanie ruských diplomatov v krajine.

Reakcia Ruska na vyhostenie

Ruské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že na to odpovie rovnakým spôsobom, píšu ruské agentúry Tass a RIA Novosti. Huitfeldt počas tlačovej konferencie povedala, že Rusko nemá dôvod reagovať, pretože Nórsko má v Rusku diplomatov, ale „ani jeden z nich nie je spravodajský dôstojník v utajení“.

Šéfka nórskej diplomacie zároveň zdôraznila, že vláda v Osle chce s Ruskom normálne diplomatické vzťahy a ruskí diplomati sú v Nórsku vítaní. „Nechceme ľudí, ktorí tvrdia, že sú diplomati a ktorí sú v skutočnosti spravodajskými dôstojníkmi. To nemôžeme akceptovať,“ povedala.

Pred rokom Nórsko vypovedalo troch ruských diplomatov, ktorých identifikovalo ako príslušníkov spravodajských služieb. Minulý rok tiež v krajine zatkli muža, ktorý podľa PST pod falošnou identitou pracoval pre ruské spravodajské služby. Muž čaká v Nórsku na proces.

Viac k témam: Bezpečnosť, bezpečnostná hrozba, Špionáž, Vyhostenie diplomata
Zdroj: SITA.sk – Nórsko vyhostí 15 ruských diplomatov podozrivých zo špionáže, agentov v krajine nestrpí © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Českí meteorológovia varujú pred vznikom tornád, krajinu môžu opäť potrápiť silné búrky

ČHMÚ vydal výstrahy pred búrkami pre sedem krajov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *