Home / SVET / Zomrela Dana Němcová, jedna z najvýraznejších osobností československého disentu

Zomrela Dana Němcová, jedna z najvýraznejších osobností československého disentu

11.4.2023 (SITA.sk) – Vo veku 89 rokov zomrela jedna z najvýraznejších osobností československého disentu Dana Němcová. Informuje o tom portál Novinky.cz.

Psychologička a spoluzakladateľka Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných (VONS) bola jednou z prvých signatárov Charty 77 a v ochrane ľudských práv pokračovala aj po roku 1989.

Narodila sa v Moste ako Dana Valtrová. Psychológiu vyštudovala na Karlovej univerzite. Jej manželom bol psychológ Jiří Němec, s ktorým mala sedem detí. Ich byt na Ječnej ulici bol jedným z centier disentu a undergroundu. Koncom 70. rokov ju niekoľko mesiacov väznili a následne ju podmienečne odsúdili za podvratnú činnosť.

Němcová, ktorá patrila k zakladateľom Občianskeho fóra, bola začiatkom 90. rokov krátko aj poslankyňou. Pôsobila aj ako predsedníčka Výboru dobrej vôle – Nadácie Olgy Havlovej, ktorý v utorok informoval o jej úmrtí.

Prezident Václav Havel jej v roku 1998 udelil medailu Za zásluhy a v roku 2013 dostala Cenu Pamäti národa.

Viac k témam: disidenti, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrela Dana Němcová, jedna z najvýraznejších osobností československého disentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude najnovšia americká pomoc pre Ukrajinu posledná?

Anton Hofreiter hovorí, že americká podpora Ukrajine sa stala príliš neistá vzhľadom na to, ako dlho bolo schvaľovanie ostatného balíka v slepej uličke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *