Home / SLOVENSKO / Čepček chce uzákoniť právo na autorizáciu, médiá by si museli povinne dávať odobriť prepisy rozhovorov

Čepček chce uzákoniť právo na autorizáciu, médiá by si museli povinne dávať odobriť prepisy rozhovorov

10.4.2023 (SITA.sk) – Nezaradený poslanec Martin Čepček predložil do Národnej rady SR návrh, ktorým chce do zákona o publikáciách zakotviť právo na autorizáciu.

Podľa jeho návrhu by mala každá fyzická alebo právnická osoba právo písomne požiadať o autorizáciu ešte pred poskytnutím rozhovoru alebo vyjadrenia pre médiá.

Lehota aspoň 24 hodín

Vydavateľ periodickej publikácie, prevádzkovateľ spravodajského webového portálu alebo tlačová agentúra by následne boli povinní zaslať tejto osobe úplné znenie prepisu rozhovoru alebo vyjadrenia pred publikovaním a „poskytnúť jej lehotu nie kratšiu ako 24 hodín na vykonanie autorizácie.“

„Zabezpečilo by sa tak, aby osoba poskytujúca rozhovor alebo vyjadrenie mala možnosť opraviť alebo korigovať nepresnú citáciu, zavádzajúci interpretáciu alebo vytrhnutie časti vyjadrenia z kontextu,“ zdôvodnil Čepček v návrhu.

Účinnosť ešte pred voľbami

Dané médium by potom bolo povinné publikovať text aj s úpravami. Ak s úpravami nesúhlasí, nesmie ho publikovať, navrhuje poslanec.

Za porušenie tejto povinnosti by hrozila pokuta do 3 000 eur. Účinnosť zákona Čepček navrhuje od 1. septembra, čiže mesiac pred parlamentnými voľbami.

Viac k témam: Médiá, Novinári, právo na autorizáciu
Zdroj: SITA.sk – Čepček chce uzákoniť právo na autorizáciu, médiá by si museli povinne dávať odobriť prepisy rozhovorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Nadácia Krištáľové krídlo prispeje na nákup zdravotných pomôcok pre deti v Spišskej Novej Vsi

Vo štvrtok 13. júna 2024 sa v Penati Golf Resort uskutočnil už tretí ročník charitatívneho golfového turnaja, ktorého cieľom je rozvíjať komunitu Krištáľového krídla a zároveň pomáhať tam, kde je to potrebné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *