Home / SVET / Samit EÚ a Spojených štátov by sa mohol uskutočniť na jeseň, termín sa zhoduje s transatlantickou dohodou o cle

Samit EÚ a Spojených štátov by sa mohol uskutočniť na jeseň, termín sa zhoduje s transatlantickou dohodou o cle

6.4.2023 (SITA.sk) – Na október je predbežne naplánované stretnutie na vysokej úrovni medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom, predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen. Informuje o tom portál Politico s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov Európskej únie (EÚ).

Samit medzi EÚ a Spojenými štátmi

Zatiaľ posledný oficiálny samit medzi EÚ a Spojenými štátmi sa uskutočnil v júni 2021, no Biden sa medzičasom, v marci 2022 zúčastnil na stretnutí lídrov Únie.

Brusel a Washington úzko spolupracujú od februára minulého roka, keď Rusko spustilo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu, a zdá sa, že transatlantické vzťahy sa po búrlivých rokoch vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vrátili do normálu.

Obe strany sa tiež snažia preklenúť nezhody v súvislosti s americkým zákonom o znížení inflácie, ktorý predpokladá miliardové dotácie na zelené technológie pre severoamerické podniky.

Dosiahnutie transatlantickej dohody

Októbrový termín sa podľa Politica zhoduje s termínom na dosiahnutie transatlantickej dohody v dlhodobom spore v súvislosti s oceľou a hliníkom, ktorý vyplynul z Trumpovho zavedenia ciel na európsky dovoz v roku 2018. Ak sa totiž dovtedy nepodarí dosiahnuť dohodu, mohli by obe strany vzájomne opätovne uvaliť obchodné clá v hodnote miliárd dolárov.

Tento dátum by mal pritom vplyv aj na ďalší samit na vysokej úrovni, keďže Európska komisia trvá na tom, že ďalší samit Čína – EÚ, ktorý bol predtým naplánovaný na jún, sa nemôže konať pred ďalším samitom USA – EÚ.

Hovorca Európskej rady sa k termínu samitu odmietol vyjadriť a hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť uviedol, že v súčasnosti nemá nič, „čo by mohol potvrdiť alebo oznámiť“.

Viac k témam: Americký prezident, Clo, Predseda Európskej rady, Predsedníčka Európskej komisie (EK), rusko-ukrajinský konflikt, samit
Zdroj: SITA.sk – Samit EÚ a Spojených štátov by sa mohol uskutočniť na jeseň, termín sa zhoduje s transatlantickou dohodou o cle © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Haváriu vlakov v Indii spôsobila chyba signalizácie, zomrelo viac ako 300 ľudí

Išlo o jednu z najsmrteľnejších železničných nehôd v krajine za desaťročia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *