Home / SLOVENSKO / Kočner a Zsuzsová prikázali zavraždiť Kuciaka, napísal Andruskó v liste a spomenul aj ďalšie mená

Kočner a Zsuzsová prikázali zavraždiť Kuciaka, napísal Andruskó v liste a spomenul aj ďalšie mená

5.4.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 5. apríla 2023, 11:32

Na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v stredu pokračuje hlavné pojednávanie v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktoré je spojené aj s kauzou prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Súd na pojednávanie opätovne predvolal kľúčového svedka Zoltána Andruskóa, ktorý je vo veci vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 15 rokov väzenia. V prípade prípravy vrážd bol zase vyčlenený na samostatné konanie. Andruskó už v rámci obnoveného procesu vypovedal viacero pojednávacích dní v roku 2022.

Prečítali Andruskóv list

Na súde prečítali list, ktorý napísal svedok Zoltán Andruskó. List datovaný v januári 2018 Andruskó podľa vlastných slov odovzdal svojim známym, aby ho v prípade, že sa mu niečo stane odovzdali polícii. V liste spomína zámer Aleny Zsuzsovej a Mariana Kočnera dať zavraždiť prokurátora Maroša Žilinku a novinára Jána Kuciaka.

Som v ohrození života a neviem ako ďalej,“ napísal Andruskó s tým, že od Aleny Zsuzsovej zobral 20-tisíc eur ako zálohu za vraždu Maroša Žilinku. Zároveň vyjadruje obavy, že chcú dať zavraždiť aj jeho.

Alene som klamal, že to riešim,“ doplnil na margo vraždy Žilinku s tým, že v prípade, že by bol zavraždený, vtedajší špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a jeho ľudia prípad uhladia. Takisto v liste v maďarčine spomenul aj to, že mu prikázali zabiť novinára Kuciaka. Andruskó zároveň v liste spomína podiel Aleny Zsuzsovej na smrti bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Vytýčia dva nové termíny

Predsedníčka senátu Ružena Sabová zároveň avizovala, že na pojednávaní vytýčenom na 21. apríla by mal opätovne vypovedať odsúdený člen sereďského drogového gangu Ilija Weiss a súd zváži aj opätovný výsluch nitrianskeho podnikateľa Norbeta Bödöra.

Sabová tiež oznámila, že súd vytýči dva nové termíny pojednávania na 9. a 12. mája. Predpoklad, že sa proces ukončí v apríli, sa tak nenaplní.

Prípad sa prejednáva od minulého apríla

Najvyšší súd (NS) SR v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

V kauze Kuciak a príprave vrážd prokurátorov predvolali vyšetrovateľa NAKA a ďalších svedkov

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol. ŠTS tak prípad opätovne prejednáva od apríla minulého roku.

Príprava vrážd prokurátorov

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Dušan Kracina a bosniansky občan Darko DragičTomáš Szabó, ktorý je v prípade vraždy Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, v kauze prípravy vrážd priznal vinu a bol vylúčený na samostatné konanie.

Viac k témam: Príprava vrážd prokurátorov, Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, Súdy, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: SITA.sk – Kočner a Zsuzsová prikázali zavraždiť Kuciaka, napísal Andruskó v liste a spomenul aj ďalšie mená © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavnú ulicu v Košiciach roztancovala štvorylka, zapojilo sa viac než dvetisícštyristo ľudí (video)

Štvorylka sa tancuje vo viac než 50 mestách v Európe a samotný projekt začal v roku 2002. Košice sa pred niekoľkými rokmi stali lídrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *