Home / SLOVENSKO / Fínsko podľa Hegera urobilo vstupom do NATO správny krok, urýchlila ho ruská agresia na Ukrajine

Fínsko podľa Hegera urobilo vstupom do NATO správny krok, urýchlila ho ruská agresia na Ukrajine

4.4.2023 (SITA.sk) – Fínsko spravilo vstupom do Severoatlantickej aliancie (NATO) dobré rozhodnutie. Vo svojom vyhlásení k tomu, že Fínsko sa stalo 31. členským štátom NATO, to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati).

Fínsko je zvyknuté na neutralitu

Verí, že severský štát bude cenným spojencom, a to vzhľadom na hodnotovú jasnosť a kompatibilitu, odolnosť voči hybridným hrozbám vyplývajúcu zo vzdelanosti i histórie.

Tiež aj vďaka tomu, že Fínsko disponuje modernými, početnými a dobre vybavenými odhodlanými ozbrojenými silami a vyspelým obranným priemyslom, s ktorým spolupracuje aj Slovensko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bezpečnostné záruky

Poverený premiér vyjadril názor, že Fínsko by do NATO zrejme tak skoro nevstúpilo, keby nebolo ruskej agresie na Ukrajine, nakoľko Fínsko je zvyknuté na svoju neutralitu a má k nej vytvorený citový vzťah, keďže patrí do obrazu krajiny.

„Ruskej imperiálnej rozpínavosti vieme čeliť iba spoločne. Slovensko vstúpilo do Aliancie pred 19 rokmi, čím sme získali bezpečnostné záruky historicky najúspešnejšej obrannej aliancie. Pre náš vstup nebola rozhodujúca vojenská kompatibilita, ani úroveň výzbroje, ale zdieľanie hodnôt a odhodlanie ich brániť. Za ten čas sme si získali povesť spoľahlivého spojenca,“ vraví Heger.

Predseda vlády doplnil, že práve v čase agresie voči nášmu susedovi si hodnotu spojenectva uvedomujeme viac než kedykoľvek predtým. Ako príklady uviedol napríklad to, že USA, Holandsko a Nemecko nám pomohli so systémom protivzdušnej obrany Patriot, či to, že slovenské nebo chránia stíhačky z Poľska a Česka. Vstup Slovenska do NATO zhodnotil Heger ako strategicky správny krok.

Viac k témam: Premiér Slovenskej republiky, vstup do NATO, Vstup Fínska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Fínsko podľa Hegera urobilo vstupom do NATO správny krok, urýchlila ho ruská agresia na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ekval IT 2024: Bez feministov to nepôjde

O príležitostiach pre ženy, ale aj témach ako domáce násilie či kybernetická bezpečnosť rozprávali inšpiratívne spíkerky a spíkri na 4. ročníku podujatia Ekval IT.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *