Home / EKONOMIKA / Brusel chce udržať pod kontrolou stimuly z USA, americkým dotáciám hrozí oznamovacia povinnosť

Brusel chce udržať pod kontrolou stimuly z USA, americkým dotáciám hrozí oznamovacia povinnosť

31.3.2023 (SITA.sk) – Spoločnosti ťažiace z amerického zákona o znižovaní inflácie v hodnote 369 miliárd dolárov by podľa nových pravidiel Európskej únie (EÚ) mali byť povinné oznámiť výšku dotácií protimonopolným orgánom Únie. Ako referuje web politico.com, vo štvrtok to uviedla výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová.

V rozhovore s novinármi vo Washingtone Vestagerová povedala, že s novým nariadením EÚ o zahraničných dotáciách „je možné, že dotácií, ktoré sa poskytujú v Spojených štátoch, sa bude týkať oznamovacia povinnosť v EÚ“.

Brusel chce týmto udržať pod kontrolou stimuly zo strany Washingtonu. Nariadenie o zahraničných dotáciách dáva Únii právomoci preverovať investície, prevzatia (spoločností) alebo ponuky financované cudzími štátmi. Európska komisia bude môcť potenciálne zablokovať firmám rokovania s vládami alebo verejné súťaže, ak by predstavovali hrozbu pre hospodársku súťaž v Európskej únii.

Viac k témam: Dotácie, Eurozóna, Hospodárska súťaž, Inflácia, Zahraničné investície
Zdroj: SITA.sk – Brusel chce udržať pod kontrolou stimuly z USA, americkým dotáciám hrozí oznamovacia povinnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Beňová neplánuje ani po eurovoľbách tlačiť na to, aby Smer opätovne prijali do Strany európskych socialistov (video)

Beňová bude radšej s hrdosťou sedieť medzi nezaradenými poslancami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *