Home / SVET / Fínsko sa k NATO formálne pripojí v „nadchádzajúcich dňoch“, proces so Švédskom sa zasekol

Fínsko sa k NATO formálne pripojí v „nadchádzajúcich dňoch“, proces so Švédskom sa zasekol

31.3.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 31. marca, 14:35 

Fínsko sa v „nadchádzajúcich dňoch“ formálne pripojí k Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). V piatok to povedal generálny tajomník obrannej aliancie Jens Stoltenberg po tom, ako turecký parlament ratifikoval prístupový protokol Fínska a ako posledná členská krajina tak schválil prijatie severskej krajiny. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Vstup Švédska do NATO

Všetkých 30 spojencov NATO ratifikovalo prístupový protokol. Fínsko do našej aliancie prinesie veľa,“ vyjadril sa Stoltenberg vo videu, ktoré zverejnil prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.

Stoltenberg sa optimisticky vyjadril aj v súvislosti so šancami na vstup Švédska, ktoré o členstvo v NATO požiadalo spolu s Fínskom krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Všetci spojenci súhlasia, že rýchle uzavretie ratifikačného procesu Švédska bude v záujme všetkých. Teším sa na to, že čo najskôr do rodiny NATO privítame ako plného člena aj Švédsko,“ uviedol.

Členstvu bráni aj Maďarsko

Turecko však podľa CNN nijako nenaznačilo, že by sa chystalo schváliť členstvo Švédska v NATO. Prezident Recep Tayyip Erdoğan sa už dávnejšie vyjadril, že Turecko neschváli švédske členstvo, kým krajina na ich žiadosť nevyhostí „teroristov“. Švédsko však jasne reagovalo, že to sa nestane a tak sa proces zasekol.

Švédskemu členstvu pritom bráni aj Maďarsko. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v stredu uviedol, že je „veľké množstvo problémov, ktoré treba vyriešiť“, kým schvália švédsku žiadosť.

V blogu sa tiež vyjadril, že vzťahy medzi krajinami „sa rokmi opotrebovali“, čo podľa neho spôsobuje, že „preklenutie priepasti je náročnejšie“. „Aby sme mohli pokračovať, vidíme potrebu vyčistiť vzduch so Švédskom,“ dodal.

Fínsko a susedné Švédsko požiadali o členstvo v NATO v máji v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, čím sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality.

Švédsko sa však stále môže stať členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) do leta tohto roka. Pre spravodajskú spoločnosť Politico to povedal šéf NATO Jens Stoltenberg. Severské krajiny pôvodne podali prihlášky na členstvo v aliancii spoločne vlani, ale proces ich vstupu sa rozdelil vo štvrtok po tom, ako Turecko ratifikovalo prijatie Fínska, ale stále neschválilo vstup Švédska.

Švédsko môže dostať zelenú

Stoltenberg konštatoval, že Švédsko tiež môže dostať zelenú pre vstup po májových voľbách v Turecku. Vzťahy Turecka so Švédskom sa stali osobitne problematické pred tureckými voľbami po tom, ako v Štokholme tento rok pri proteste spálili Korán.

„Mojím cieľom zostáva, aby sme po tureckých voľbách, ale pred samitom vo Vilniuse, mali aj ratifikáciu vstupu Švédska,“ povedal generálny tajomník NATO s poukázaním na výročný samit NATO, ktorý bude 11. júla.

Boj proti terorizmu

Nepovedal však, či si to bude vyžadovať zmenu vlády. Dlhoročný turecký líder Recep Tayyip Erdoğan, ktorý čelí opakovaným obvineniam z ústupu od demokracie, prvý raz po rokoch čelí vážnemu ohrozeniu svojho zotrvania pri moci.

Stoltenberg zdôraznil, že podľa jeho názoru Štokholm urobil svoju časť práce pri riešení obáv Ankary. „Švédsko splnilo záväzky na základe dohodnutého trojstranného memoranda,“ poznamenal. Poukázal tým na dohodu, ktorú Ankara uzavrela s Helsinkami a Štokholmom.

Vyjednávania boli ťažké, ale Švédsko ukázalo, že zvyšuje spoluprácu s Tureckom, bojuje proti terorizmu, vymieňa si viac spravodajských informácií a nie sú obmedzenia na export zbraní“ zo Švédska do Turecka, dodal šéf NATO.

Viac k témam: členstvo v NATO, Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Fínsko sa k NATO formálne pripojí v „nadchádzajúcich dňoch“, proces so Švédskom sa zasekol © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ruské útoky v Doneckej oblasti zabili päť civilistov, ďalší siedmi utrpeli zranenia

Od začiatku vojny zomrelo v Doneckej oblasti pre boje 2013 ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *