Home / SLOVENSKO / Ústavný súd odmietol Kováčikovu sťažnosť, stíhaný je aj vo veci úplatku od podnikateľa blízkeho SIS

Ústavný súd odmietol Kováčikovu sťažnosť, stíhaný je aj vo veci úplatku od podnikateľa blízkeho SIS

28.3.2023 (SITA.sk) – Ústavný súd SR odmietol sťažnosť odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika proti postupu a rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021 a proti postupu a rozsudku Najvyššieho súdu SR z 24. mája 2022.

Návrh na odklad

Vyplýva to z uznesenia zverejneného na internetovej stránke súdu. Zároveň súd oznámil, že návrhu na odklad vykonateľnosti rozhodnutí súdov v prípade Kováčika nevyhovuje.

Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája minulého roku Dušana Kováčika za vinného z prijatia úplatku 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

Čelil viacerým obvineniam

Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi.

Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur. Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.

Kováčik je tiež stíhaný vo veci prijatia úplatku od podnikateľa blízkeho Slovenskej informačnej službe Petra K.

Viac k témam: Korupcia, Odmietnutie, Špeciálny prokurátor, Sťažnosť, Súdy, Takáčovci, Úplatky
Zdroj: SITA.sk – Ústavný súd odmietol Kováčikovu sťažnosť, stíhaný je aj vo veci úplatku od podnikateľa blízkeho SIS © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Slovenská firma AJ Investments bude spolupracovať so svetoznámym investorom a miliardárom Marcom Lasrym

Miliardár a svetový investor Marc Lasry predstavil svoj nový fond, ktorého cieľom je podporovať a rozvíjať perspektívne športové odvetvia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *