Home / SLOVENSKO / Súd s expredsedom Matice slovenskej Markušom odročili na neurčito, potrebujú ešte vypočuť znalkyňu

Súd s expredsedom Matice slovenskej Markušom odročili na neurčito, potrebujú ešte vypočuť znalkyňu

22.3.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde Bratislava III v stredu pokračovalo pojednávanie s bývalým predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom stíhaným pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

Na pojednávanie bola predvolaná znalkyňa z odboru ekonómie, ospravedlnila sa však pre neodkladné povinnosti. Na výsluchu znalkyne trvá obhajoba, keďže jej znalecký posudok môže preukázať, či „zmluvné vzťahy uvedené v obžalobe mali svoj ekonomický a právny dôvod“.

Pojednávanie odročili na neurčito

Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave pritom súdu navrhovala vykonanie posudku odmietnuť ako nezákonné. „Znalec v znaleckom posudku rieši právne otázky, robí právne závery a dokonca hodnotí dôkazy,“ skonštatovala. Súd však rozhodol, že posudok bude pred súdom oboznámený.

Pojednávanie zároveň odročil na neurčito pre chystanú reorganizáciu súdov v Bratislave. „A chceli sme to dnes ukončiť,“ skonštatoval predseda senátu Karol Posluch.

Odvolací súd zrušil pôvodný verdikt

Súd obžalovaného už raz, konkrétne v decembri 2016, uznal za vinného a uložil mu trest jeden rok väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Odvolací Krajský súd v Bratislave však v septembri 2017 na neverejnom zasadnutí zrušil pôvodný verdikt okresného súdu a vec mu vrátil na opätovné prejednanie.

Trestné oznámenie na Jozefa Markuša podalo vedenie Matice slovenskej na čele s Mariánom Tkáčom v roku 2011. Jozefovi Markušovi kládli za vinu uznanie dlhu dcérskej spoločnosti Matice slovenskej – Matičného fondu. Zmluvu o prevzatí dlhu viac ako 202-tisíc eur Jozef Markuš podpísal v roku 2007. Dlh bol splatený v dvoch splátkach zo ziskov tlačiarenskej spoločnosti Neografia, v ktorej mala Matica 80-percentný podiel. Sudca prvostupňového súdu v decembri 2016 pri vynesení rozsudku zdôraznil, že zmluva bola pre Maticu nevýhodná a nepochybne jej bola spôsobená škoda. Nešlo o nevydarenú finančnú operáciu, ale zmluva sa dá chápať ako dar tretej osobe, uviedol sudca. Výšku trestu odôvodnil aj tým, že si nemyslí, že išlo o úmyselné konanie.

Viac k témam: Predseda Matice slovenskej, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd s expredsedom Matice slovenskej Markušom odročili na neurčito, potrebujú ešte vypočuť znalkyňu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Akou krajinou sme? Podľa Ódora je výsledok volieb zrkadlom našej spoločnosti a je potrebné sa doň hlboko pozrieť

Zároveň premiér poďakoval aj tým, ktorí sa podieľali na priebehu volieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *