Home / SVET / Biden sa chce opäť zhovárať so Si Ťin-pchingom. Napätie je vysoké, povedal

Biden sa chce opäť zhovárať so Si Ťin-pchingom. Napätie je vysoké, povedal

21.3.2023 (SITA.sk) – Americký prezident Joe Biden má záujem opäť rokovať s čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na hovorcu americkej Rady pre národnú bezpečnosť Johna Kirbyho.

Trojdňová návšteva

Si Ťin-pching sa momentálne nachádza v Moskve, kam zavítal na trojdňovú návštevu zorganizovanú ruským vodcom Vladimirom Putinom. Kirby poznamenal, že medzi americkými a čínskymi lídrami zatiaľ nie je nič naplánované, ale Spojené štáty sa chcú uistiť, že sa tak udeje vo vhodnom čase.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Je dôležité, aby sme tieto komunikačné linky ponechali otvorené, najmä teraz, keď je napätie také vysoké,“ povedal.

USA vedúaktívne diskusie“

Biden sa so Si Ťin-pchingom stretol na tri hodiny v novembri na okraji samitu G20 na Bali. Bolo to ich prvé osobné stretnutie od Bidenovho nástupu do úradu. Vtedy Biden novinárom povedal, že bol k Si Ťin-pchingovi „otvorený a úprimný“ o množstve záležitostí, v ktorých sa Peking a Washington nezhodujú.

Kirby tiež povedal, že USA chcú preložiť návštevu ministra zahraničia Blinkena v Pekingu. Vo februári ju odložili v reakcii na let podozrivého čínskeho špionážneho balóna. Kirby tiež uviedol, že USA vedú „aktívne diskusie“ s Čínou o návšteve ministerky financií Janet Yellenovej a ministerky obchodu Giny Raimondovej v krajine.

Viac k témam: Americký prezident, Čínsky prezident, Mierové rokovania, Rokovanie, Rusko-americké vzťahy, rusko-čínske vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Biden sa chce opäť zhovárať so Si Ťin-pchingom. Napätie je vysoké, povedal © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Premiér Fiala sa v Bielom dome stretol s prezidentom Bidenom, ich hlavnou témou bola pomoc Ukrajine (foto)

Česko začalo medzinárodnú iniciatívu na kúpu delostreleckej munície pre ukrajinské sily.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *