Home / SVET / Rusko začalo trestné stíhanie voči prokurátorovi ICC a sudcom, ktorí vydali zatykač na Putina

Rusko začalo trestné stíhanie voči prokurátorovi ICC a sudcom, ktorí vydali zatykač na Putina

20.3.2023 (SITA.sk) – Rusko v odvete za zatykač na jeho vodcu Vladimira Putina začalo trestné konanie voči prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu (ICC) a sudcom, ktorí ho vydali. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Vojnové zločiny

Súd sídliaci v Haagu v piatok vydal zatykač na Putina a komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú za vojnové zločiny v súvislosti s ich rolou pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie vyhlásil, že zo strany ruského prezidenta neexistujú žiadne dôvody na trestnoprávnu zodpovednosť, a hlavy štátov majú imunitu voči jurisdikcii iných krajín.

Konanie prokurátora ICC podľa výboru vykazuje znaky páchania ruských zločinov, ako je vedomé obvinenie nevinnej osoby zo zločinu. Ruské konanie je vraj symbolickým gestom vzdoru v reakcii na zatykač vydaný na Putina.

Nezákonná deportácia

Súd v piatkovom vyhlásení uviedol, že Putin „je údajne zodpovedný za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a nezákonného presunu obyvateľstva (detí) z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruskej federácie“.

Kremeľ na zatykač reagoval s tým, že je poburujúci a bez právneho základu, keďže Rusko nie je je signatárom Rímskeho štatútu, ktorý je základom ICC, a neuznáva tak jeho jurisdikciu.

Viac k témam: Ruský prezident, Zatykač
Zdroj: SITA.sk – Rusko začalo trestné stíhanie voči prokurátorovi ICC a sudcom, ktorí vydali zatykač na Putina © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gruzínska prezidentka Zurabišviliová vetovala zákon o zahraničnom vplyve, údajne je v rozpore so všetkými európskymi normami

Vládnuca strana Gruzínsky sen má dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomila a očakáva sa, že tak urobí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *