Home / KULTÚRA / Hudba / To okolo nás, od skupiny Para, je skladbou roka 2022. Ocenenie Radio_Head Awards získal aj album Mira Žbirku

To okolo nás, od skupiny Para, je skladbou roka 2022. Ocenenie Radio_Head Awards získal aj album Mira Žbirku

18.3.2023 (SITA.sk) – Na Radio_Head Awards 2022 zvíťazil Miro Žbirka, ale i skupina Para. Žbirkov album Posledné veci, ktorý dokončil jeho syn, vybrali v kategórii Album roka 2022 fanúšikovia slovenskej hudby.

Aj keď v nomináciách poslucháčov a novinárskej obce postúpilo do druhého kola rovnakých päť albumov, u odbornej poroty zvíťazila nahrávka Čudne slávni od Modré hory. V tlačovej správe o tom informoval Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).

Objavom roka je Berlin Manson

Skladbou roka 2022 je To okolo nás, od skupiny Para. Na skladbe sa podieľali aj Jana Kirschner a Matej Starkov. Po prvýkrát v rámci histórie ocenenia udelili i Mimoriadne ocenenie, získal ho projekt Slovenská tepláreň.

Debut roka pochádza od producentky IAmN?t a objavom roka sa stali Berlin Manson. Ocenenie Nadácie Advance Investments, ktoré bolo udeľované po desiatykrát, získal projekt Dis Is Markéta.

Jazzová hudba s dvomi víťazmi

Udelené boli i ocenenia v žánrových kategóriách, kde víťazov vyberajú odborné poroty. Ide o Elektronickú hudbu, Folkovú hudbu, World Music, Hard and Heavy, Klasickú hudba, Jazzovú a Experimentálnu hudbu.

„V žánrovo pestrých kategóriách bodovali producent Blame Your Genes, Besna, Hmlisto & Peter Linhart, Júlia Kozáková či experimentátor Daniel Kordík. Prekvapením bola kategória Jazzová hudba, kde zvíťazila nie jedna, ale hneď dve nahrávky, od projektu Nikitin, Šrámek, Altar Ensemble a Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band,“ uviedla RTVS v tlačovej správe.

Ocenenia udeľovalo Rádio_FM. Slávnostný večer sa konal v Slovenskom rozhlase. Počas neho sa viacerí nominovaní i ocenení predstavili na pódiu. Ocenení si odniesli sošky, ktoré navrhla Bety K. Majerníková a vyrobila Mira Podmanická.

„Rádio_FM už 15 rokov oceňuje slovenskú hudbu a ja osobne mám veľkú radosť, že to stále má zmysel, čoho dôkazom bol aj piatkový ceremoniál. V Rádiu_FM nepoľavujeme v našej snahe objavovať a podporovať domácich hudobníkov a hudobníčky a musím povedať, že je stále z čoho vyberať,“ uviedla intendantka Rádia_FM Janka Imrichová.

Viac k témam: Radio_Head Awards
Zdroj: SITA.sk – To okolo nás, od skupiny Para, je skladbou roka 2022. Ocenenie Radio_Head Awards získal aj album Mira Žbirku © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Ceny Grammy 2024 patrili ženám, Taylor Swift zlomila rekord a prvý gramofónik si odniesla aj Miley Cyrus (video+foto)

Už 66. ročník udeľovania cien Grammy sa uskutočnil v Los Angeles. Časť ceremónie v Cypto.com Arene, ktorú vysielali v televízii, moderoval Trevor Noah.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *