Home / SVET / Cesta čínskeho prezidenta do Moskvy znepokojuje USA aj Britániu, Rusi si od nej sľubujú „nový prístup k bojom na Ukrajine“

Cesta čínskeho prezidenta do Moskvy znepokojuje USA aj Britániu, Rusi si od nej sľubujú „nový prístup k bojom na Ukrajine“

17.3.2023 (SITA.sk) – Poradca ruského vodcu Vladimira Putina pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov v piatok naznačil, že budúcotýždňová návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve by mohla priniesť „nový prístup k bojom na Ukrajine“.

„Som si istý, že náš vodca a čínsky vodca si vymenia svoje hodnotenia situácie v kontexte vývoja konfliktu na Ukrajine. Uvidíme, aké nápady sa objavia potom,“ povedal Ušakov.

Územná celistvosť a anexia

Návšteva prichádza v čase, keď sa Čína pokúša prezentovať ako neutrálny mierový vyjednávač v súvislosti s Ukrajinou, čo sa však v dôsledku silnejúceho partnerstva Pekingu s Moskvou na západe stretlo so skepsou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Čína naďalej odmieta odsúdiť ruský útok na Ukrajinu a označiť ho za inváziu a miesto toho tvrdí, v súlade s kremeľským naratívom, že konflikt vyprovokovalo NATO. Poskytuje tiež Moskve diplomatickú podporu a rozširuje obchodné a vojenské väzby.

V súvislosti s Ukrajinou predtým Čína uviedla, že by mala byť rešpektovaná územná celistvosť všetkých krajín. Nie je však jasné, či Peking sympatizuje s nárokmi Moskvy na nelegálne anektované ukrajinské územia.

Výzvy na prímerie odmietajú

Spojené štáty v piatok v nadväznosti na správy o návšteve Si Ťin-pchinga v Rusku vyhlásili, že budú proti akýmkoľvek výzvam na prímerie na Ukrajine, ktoré by akurát ratifikovalo ruské vlastníctvo okupovaných ukrajinských území.

Hovorca britského premiéra Rishiho Sunaka uviedol, že Spojené kráľovstvo by uvítalo akýkoľvek pokus Číny zameraný na „obnovenie ukrajinskej suverenity“.

Kyjiv tvrdí, že o tom nemožno vyjednávať pri akomkoľvek pokuse o ukončenie vojny a tento postoj podporili aj jeho západní spojenci. Ukrajina označila stiahnutie Ruska z okupovaných oblastí za hlavnú podmienku mieru.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Cesta čínskeho prezidenta do Moskvy znepokojuje USA aj Britániu, Rusi si od nej sľubujú „nový prístup k bojom na Ukrajine“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Bude najnovšia americká pomoc pre Ukrajinu posledná?

Anton Hofreiter hovorí, že americká podpora Ukrajine sa stala príliš neistá vzhľadom na to, ako dlho bolo schvaľovanie ostatného balíka v slepej uličke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *