Home / SVET / Austin a Šojgu obnovili kontakt a diskutovali o americkom drone, ktorý sa nad Čiernym morom zrazil s ruskými stíhačkami

Austin a Šojgu obnovili kontakt a diskutovali o americkom drone, ktorý sa nad Čiernym morom zrazil s ruskými stíhačkami

16.3.2023 (SITA.sk) – Americký minister obrany Lloyd Austin sa v stredu zhováral so svojím ruským náprotivkom Sergejom Šojguom o zničení amerického bezpilotného lietadla nad Čiernym morom po incidente s ruskými bojovými lietadlami. Táto udalosť priviedla dve krajiny najbližšie k priamemu konfliktu od vypuknutia ruskej invázie na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Austin a Šojgu spolu telefonovali po prvý raz od októbra minulého roka. Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley mal podobný telefonát so svojím ruským kolegom Valerijom Gerasimovom, náčelníkom generálneho štábu ruských ozbrojených síl.

Chcú predísť riziku eskalácie

„Každú možnosť eskalácie berieme veľmi vážne. A preto si myslím, že je dôležité udržiavať komunikačné linky otvorené,“ povedal Austin na tlačovom brífingu Pentagonu. „Myslím si, že je naozaj kľúčové, aby sme boli schopní zdvihnúť telefón a navzájom sa spojiť. A myslím si, že to v budúcnosti pomôže predísť chybným kalkuláciám“.

To, že najvyšší predstavitelia obrany a armády USA a Ruska hovorili tak skoro po incidente, podčiarklo vážnosť udalosti nad Čiernym morom a obe strany týmto uznali potrebu potlačiť riziká eskalácie.

USA majú videá ako dôkaz

Európske velenie americkej armády predtým vo vyhlásení uviedlo, že dve ruské stíhačky Su-27 „predviedli nebezpečné a neprofesionálne zachytenie“ amerického bezpilotného lietadla MQ-9, ktoré operovalo v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Čiernym morom.

Jedna stíhačka potom zasiahla vrtuľu dronu a americké sily ho museli zvrhnúť do medzinárodných vôd. Stíhačky pred zrážkou tiež podľa velenia pred dronom vypúšťali palivo „bezohľadným, ekologicky nevhodným a neprofesionálnym spôsobom“.

Ruské ministerstvo obrany povedalo, že americký dron letel nad Čiernym morom pri Kryme a prenikol do oblasti, ktorú Rusko vyhlásilo za zakázanú v rámci svojej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine.

To viedlo k nasadeniu stíhačiek, aby stroj zastavili. Moskva popiera, že by sa jej stíhačky dostali do kontaktu s americkým dronom, no Spojené štáty uviedli, že majú k dispozícii videá potvrdzujúce opak ruských tvrdení.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Dron, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk – Austin a Šojgu obnovili kontakt a diskutovali o americkom drone, ktorý sa nad Čiernym morom zrazil s ruskými stíhačkami © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *