Home / SVET / Nemecká polícia zrušila platformu ChipMixer, ktorá na darknete prala špinavé peniaze. Hlavného podozrivého hľadá FBI

Nemecká polícia zrušila platformu ChipMixer, ktorá na darknete prala špinavé peniaze. Hlavného podozrivého hľadá FBI

15.3.2023 (SITA.sk) – Nemeckí vyšetrovatelia oznámili, že zrušili internetovú stránku, ktorá prala špinavé peniaze. Vyšetrovatelia v Nemecku zhabali serverovú infraštruktúru platformy známej ako ChipMixer, ktorá prala nezákonne získané kryptomeny.

Informoval o tom v stredu nemecký Spolkový úrad kriminálnej polície a prokuratúra vo Frankfurte nad Mohanom.

Zhabali aj sedem terabajtov dát

Vyšetrovatelia zhabali bitcoiny v hodnote zhruba 44 miliónov eur a približne sedem terabajtov dát. Nemecké úrady úzko spolupracovali s americkými partnermi a s Europolom.

Platforma ChipMixer bola aktívna v takzvanom darknete, čiže v časti internetu, ktorá je prístupná len cez špeciálne nástroje a poskytuje väčšiu anonymitu.

Preprali skoro tri miliardy eur

Podľa nemeckých vyšetrovateľov platforma ponúkala svoje služby od polovice roka 2017 a prijímala kryptomeny, predovšetkým bitcoiny, kriminálneho pôvodu a procesom „miešania“ maskovala ich pôvod.

Podľa odhadu platforma ChipMixer preprala celkovo 154-tisíc bitcoinov, čiže 2,8 miliardy eur. Nemeckí vyšetrovatelia uviedli, že hlavného podozrivého, ktorého však neidentifikovali, hľadá FBI.

Viac k témam: ChipMixer, Darknet, Pranie špinavých peňazí
Zdroj: SITA.sk – Nemecká polícia zrušila platformu ChipMixer, ktorá na darknete prala špinavé peniaze. Hlavného podozrivého hľadá FBI © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Hlavní kandidáti na post predsedu Európskej komisie absolvovali spoločnú debatu, zamerali sa na viaceré témy

Kandidáti čelili aj individuálnym otázkam zo strany moderátorov v rámci takzvaných „Spotlight“ segmentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *