Home / SVET / Rada EÚ zvýšila finančný strop Európskeho mierového nástroja na viac ako 7,9 miliardy eur

Rada EÚ zvýšila finančný strop Európskeho mierového nástroja na viac ako 7,9 miliardy eur

14.3.2023 (SITA.sk) – Rada Európskej únie (EÚ) prijala rozhodnutie o navýšení finančného stropu Európskeho mierového nástroja (EPF) na 7,979 miliardy eur v súčasných cenách do roku 2027.

Krok zabezpečí pokrytie dodatočných finančných potrieb. Rada o tom informuje na svojej webstránke.

Politická dohoda

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell pripomenul, že Európsky mierový nástroj je integrálnou súčasťou podpory mieru a bezpečnosti na svete zo strany EÚ.

„Zabezpečenie finančnej udržateľnosti tohto nástroja je kľúčové pre našu podporu nielen Ukrajine, ale aj našim partnerom v iných častiach Európy, Afriky a na Blízkom východe, keďže potreby stále vznikajú,“ vyjadril sa diplomat.

Utorňajšie rozhodnutie Rady zavádza politickú dohodu z decembra 2022, keď sa Rada rozhodla v roku 2023 zvýšiť celkový finančný strop o dve miliardy eur (v cenách z roku 2018) s možnosťou ďalšieho zvýšenia do roku 2027 do 5,5 miliardy eur (v cenách z roku 2018).

Referenčná suma

Rada sa tiež rozhodla stanoviť finančnú referenčnú sumu pre spoločné náklady na vojenské cvičenie krízového manažmentu EÚ 2023 (MILEX 23) na päť miliónov eur a zaviesť väčšiu flexibilitu pri vyberaní a využívaní finančných príspevkov od členských štátov a pri ich využívaní v nástroji.

EÚ prostredníctvom EPF dosiaľ podporila ukrajinské ozbrojené sily prostredníctvom siedmich po sebe nasledujúcich podporných balíkov i mnohé ďalšie krajiny, ako sú Mozambik, Gruzínsko, Moldavsko, Mali, Somálsko, Niger, Jordánsko, Bosna a Hercegovina, Libanon a Mauritánia.

Tiež ho využila na podporu vojenských zložiek Operácií na podporu mieru pod vedením Afriky a mnohonárodné jednotky, ako je Zdravotnícka jednotka pre Balkán.

Viac k témam: Európsky mierový nástroj, Finančný strop
Zdroj: SITA.sk – Rada EÚ zvýšila finančný strop Európskeho mierového nástroja na viac ako 7,9 miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Moskva stratila ďalších viac ako 1100 vojakov, Kremeľ prišiel aj o osem tankov

Od začiatku vojny Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 8 009 tankov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *