Home / EKONOMIKA / Sociálna poisťovňa vykázala o 516 miliónov eur vyššie príjmy oproti ročnému plánu

Sociálna poisťovňa vykázala o 516 miliónov eur vyššie príjmy oproti ročnému plánu

12.3.2023 (SITA.sk) – Sociálnej poisťovni sa v minulom roku darilo. Jej celkové príjmy bez zohľadnenia finančnej pomoci od štátu dosiahli 9,95 miliardy eur, medziročne tak boli vyššie o 903 miliónov eur.

Vyššie príjmy poisťovňa vykázala aj oproti ročnému plánu, a to o 516 miliónov eur. Kým v roku 2021 jej štát pomohol sumou 840 miliónov eur, v minulom roku poisťovňa zo štátneho rozpočtu dostala 103,5 milióna eur.

Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za rok 2022.

Príjmy z dlžného poistného

Od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov či samostatne zárobkovo činných osôb poisťovňa v minulom roku vybrala 9,1 miliardy eur, čo je v porovnaní s rokom 2021 o 680,7 milióna eur viac.

Príjmy poisťovne z dlžného poistného za vlaňajšok predstavovali 402,7 milióna eur. Medziročne je to viac o 213,4 milióna eur. „V príjmoch z dlžného poistného je zahrnutá odplata za postúpenú pohľadávku v auguste 2022 v sume 198,6 milióna eur spoločnosťou Debitum,“ uvádza sa v správe o hospodárení poisťovne.

Príjmy poisťovne z poistného od štátu za minulý rok tvorili 383 miliónov eur a príjmy zo sankcií 11,4 milióna eur.

Vyplácanie dôchodkových dávok

Výdavky poisťovne za minulý rok predstavovali 9,85 miliardy eur. Oproti roku 2021 stúpli o 150,5 milióna eur, v porovnaní s plánom na minulý rok však boli nižšie o 56 miliónov eur. Poisťovňa tak mala na účtoch ku koncu minulého roka 1,05 miliardy eur, keďže z roka 2021 si preniesla prebytok v sume 845,9 milióna eur.

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za minulý rok medziročne vzrástli o 254 miliónov eur na 8,27 miliardy eur. Výdavky na výplatu nemocenských dávok, naopak, medziročne klesli o 97,4 milióna eur na 1,02 miliardy eur.

Medziročný pokles takmer o 30 miliónov eur zaznamenali výdavky na vyplácanie dávok v nezamestnanosti, keď za vlaňajšok predstavovali 260 miliónov eur.

Viac k témam: Sociálne odvody
Zdroj: SITA.sk – Sociálna poisťovňa vykázala o 516 miliónov eur vyššie príjmy oproti ročnému plánu © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sociálna poisťovňa kontaktuje na možnosť využitia generálneho pardonu. Zmenu kontaktných údajov treba nahlásiť

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch zasiela upozornenia na možnosť využitia generálneho pardonu. Tie subjekty, ktorých sa táto možnosť týka a Sociálna poisťovňa na ne eviduje kontakty, dostanú SMS, e-mail alebo správu do elektronickej schránky. Kontaktné údaje Na možnosť využitia generálneho pardonu bude Sociálna poisťovňa upozorňovať pravidelne mesačne počas jeho trvania až do augusta. Poisťovňa zároveň klientom pripomína, že v prípade, ak v poslednom období zmenili kontaktné údaje, aby túto zmenu oznámili. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si svoje kontaktné údaje môžu v Sociálnej poisťovni aktualizovať prostredníctvom eSlužieb. [related id="1884284" /] Výška svojho dlhu Zamestnávateľ si kontaktné údaje môže preveriť a doplniť pri odosielaní registračného listu fyzickej osoby, registračného listu zamestnávateľa, či mesačného výkazu poistného. Klienti si kontaktné údaje môžu aktualizovať aj pri osobnej návšteve pobočky Sociálnej poisťovne. Subjekty, ktoré poznajú výšku svojho dlhu, ho môžu ihneď uhradiť. Zamestnávatelia tiež môžu ihneď odovzdať chýbajúci mesačný výkaz a uhradiť dlh. Sociálna poisťovňa na základe generálneho pardonu automaticky odpustí penále a bude ich o tom informovať. Prvý proces hromadného oddlženia vykoná Sociálna poisťovňa v apríli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *