Home / EKONOMIKA / Hirman odmieta obvinenia liberálov z machinácií so slovenským zlatom

Hirman odmieta obvinenia liberálov z machinácií so slovenským zlatom

9.3.2023 (SITA.sk) – Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman odmieta akékoľvek obvinenia z machinácií so slovenským zlatom.

Vyplýva to z vyjadrenia Ministerstva hospodárstva SR (MH SR) v reakcii na tlačovú správu strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá tvrdí, že Himran sa len nečinne prizerá, ako sa za pár drobných zo Slovenska vyváža naše nerastné bohatstvo. Ministerstvo zdôrazňuje, že tvrdenia strany SaS sú zavádzajúce.

HBÚ podávalo riskantné žaloby

Rezort hospodárstva sa podľa vlastných slov po prevzatí úradu Hirmanom vývozom nerastného bohatstva zo Slovenska zaoberá.

Zdôrazňujeme, že v uvedenej záležitosti ide o dlhodobý právny problém – a to hneď vo viacerých normách – ktorým sa predchádzajúce vedenie MH SR a Hlavného banského úradu (HBÚ) vôbec nezaoberalo,“ konštatuje rezort hospodárstva a dodáva, že bývalé vedenie HBÚ podalo žaloby, ktoré sú vzhľadom na nedoriešenie legislatívnych otázok pre SR značne rizikové.

Podľa ministerstva v tejto veci poukazuje na rozpor v právnych normách aj stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).

MH SR preto v uvedenej záležitosti postupuje tak, aby boli chránené nielen záujmy SR, ale aby súčasne Slovensko neutrpelo ujmu v dôsledku nesprávne podaných a neobhájiteľných žalôb,“ konštatuje.

Namiesto zlata sa ťaží ruda

Dôležitým cieľom ministra je podľa neho najmä reálne a odborné vyriešenie vecnej podstaty problému súvisiaceho s ťažbou a vývozom nerastného bohatstva, na ktorom MH SR bude ďalej spolupracovať s NKÚ a ďalšími zainteresovanými stranami.

Podľa vyjadrenia SaS vykazuje Slovenska banská spoločnosť, ktorá prevádzkuje baňu Rozália, namiesto zlata ťažbu “polymetalickej rudy”. V prípade zlata je pritom poplatok odvedený štátu vo výške 5 % hodnoty vyťaženej suroviny, pri polymetalickej rude sú to 2 %.

Takúto rudu Slovenská banská spoločnosť spracuje a vyvezie do zahraničia, extrahuje z nej zlato a následne ho predá,“ uviedol poslanec Karol Galek s tým, že spoločnosť zarobí a Slovensko tak ročne prichádza približne o pol milióna eur.

Viac k témam: baňa Rozália, Bane, Minister hospodárstva SR, Ťažba zlata, Zlato
Zdroj: SITA.sk – Hirman odmieta obvinenia liberálov z machinácií so slovenským zlatom © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Sociálna poisťovňa kontaktuje na možnosť využitia generálneho pardonu. Zmenu kontaktných údajov treba nahlásiť

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch zasiela upozornenia na možnosť využitia generálneho pardonu. Tie subjekty, ktorých sa táto možnosť týka a Sociálna poisťovňa na ne eviduje kontakty, dostanú SMS, e-mail alebo správu do elektronickej schránky. Kontaktné údaje Na možnosť využitia generálneho pardonu bude Sociálna poisťovňa upozorňovať pravidelne mesačne počas jeho trvania až do augusta. Poisťovňa zároveň klientom pripomína, že v prípade, ak v poslednom období zmenili kontaktné údaje, aby túto zmenu oznámili. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si svoje kontaktné údaje môžu v Sociálnej poisťovni aktualizovať prostredníctvom eSlužieb. [related id="1884284" /] Výška svojho dlhu Zamestnávateľ si kontaktné údaje môže preveriť a doplniť pri odosielaní registračného listu fyzickej osoby, registračného listu zamestnávateľa, či mesačného výkazu poistného. Klienti si kontaktné údaje môžu aktualizovať aj pri osobnej návšteve pobočky Sociálnej poisťovne. Subjekty, ktoré poznajú výšku svojho dlhu, ho môžu ihneď uhradiť. Zamestnávatelia tiež môžu ihneď odovzdať chýbajúci mesačný výkaz a uhradiť dlh. Sociálna poisťovňa na základe generálneho pardonu automaticky odpustí penále a bude ich o tom informovať. Prvý proces hromadného oddlženia vykoná Sociálna poisťovňa v apríli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *