Home / SLOVENSKO / Druhý ročník Ekoolympiády s inováciami aj atraktívnymi cenami

Druhý ročník Ekoolympiády s inováciami aj atraktívnymi cenami

9.3.2023 (SITA.sk) – Projekt EKOOLYMPIÁDA je vedomostná hra, ktorej cieľom je hravou formou vzdelávať žiakov a študentov v oblasti ochrany životného prostredia a klímy. Unikátny vzdelávací program organizuje pod záštitou Slovenskej komisie Unesco občianske združenie Planet Lover a od 1. marca 2023 úspešne pokračuje už svojím druhým ročníkom.

Po úspechu 1. ročníka prichádza Ekoolympiáda v rozšírenej verzii

Projekt EKOOLYMPIÁDA predstavuje inovatívny spôsob vzdelávania v oblasti environmentálnej výchovy, ktoré prebieha v digitálnej podobe prostredníctvom bezplatnej webovej aplikácie. Táto forma interakcie v súčasnosti oslovuje mladých ľudí a je preto vhodným nástrojom aj na osvojenie si dôležitých vedomostí v oblasti ochrany životného prostredia a klímy. Odbornou garantkou projektu je vedkyňa RNDr. Marcela Morvová Jr., PhD.

Pre koho je súťaž určená?

Vedomostná hra Ekoolympiáda sa hrá online prostredníctvom bezplatnej webovej aplikácie hra.ekoolympiada.sk a je prístupná pre všetkých hravých ochrancov našej planéty. Súťaž je určená pre žiakov 7,8,9 tried 2. stupňa základných škôl, študentov stredných škôl a žiakov osemročných gymnázií (sekunda – oktáva).

Od 01.03.2023 je na vyššie uvedenom webovom linku súťažiacim k dispozícii tzv. EKOtrenažér, ktorý slúži ako tréningový podklad pre prvé súťažné kolo. Aktuálny ročník prináša študentom otázky v 5 hlavných témach: VODA, OCEÁN, PÔDA, ODPAD a KLIMATICKÉ ZMENY. Od 1.3.2023 sa študenti môžu registrovať v aplikácii a následne budú registrovaní hráči informovaní o ďalšom priebehu.

V EKOtrenažéri pribudla oproti minulému roku jedna významná zmena. Súťažiaci si môžu k správnym odpovediam prečítať aj krátke vysvetlenie o tom, prečo je to tak. Vďaka tomu sa naučia viac o danej problematike, pretože hlavným cieľom hry je dozvedieť sa viac o týchto pálčivých celospoločenských témach čo najviac.

Pravidlá a začiatok EKOOLYMPIÁDY

Súťažné kolá sa začínajú 21.03.2023 a súťažiaci budú pritom rozdelení do troch hlavných vekových kategórií. Ekoolypmpiáda sa uskutoční v nasledujúcich termínoch a časoch:

03.2023 budú v čase od 09.00 – 09.30 súťažiť žiaci 7. – 8. ročníka ZŠ spolu so žiakmi OG (sekunda až kvarta)
03.2023 budú čase od 09.00 – 09.30 súťažiť žiaci 9.ročníka ZŠ, 1. a 2. ročníkov SŠ a žiaci kvinty a sexty z OG
03.2023 budú v čase od 09.00 – 09.30 súťažiť 3, 4 a 5 ročníky SŠ a študenti septimy a oktávy z OG.

Finálové kolo sa bude konať dňa 29.03.2023 a v tomto kole už súťažia všetky kategórie naraz. Viac informácií k pravidlám súťaže nájdu záujemcovia na tomto linku: www.ekoolympiada.sk/pravidla. Otázky vo finálovom kole sa však nenachádzajú v spomínanej tréningovej časti. Ak študenti pochopia problematiku z 1. kola, tak by dedukciou mali vedieť správne odpovedať na otázky položené vo finále, ktoré nie sú vopred známe.

Aké výhry a benefity čakajú na všetkých zúčastnených?

Ekoolympiáda je unikátny projekt, ktorého hlavným cieľom je moderným spôsobom vzdelávať mladých ľudí v oblasti environmentálnej výchovy. Potrebu aktívne sa zaoberať otázkami súvisiacimi s témami súťaže a mnohými ďalšími enviro oblasťami pociťujeme ako ľudstvo na všetkých úrovniach a je preto kľúčovým prvkom priniesť povedomie o udržateľnosti životného prostredia a klímy aj medzi vyrastajúce generácie. Je pritom veľmi dôležité, aby sme vedeli, čo sa s našou planétou deje a mohli tak vytvárať jedinečné riešenia vzniknutých problémov.

Vďaka dlhodobej spolupráci občianskeho združenia Planet Lover so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) v oblasti šírenia osvety v súvislosti s ochranou životného prostredia, sa do podujatia zapojili aj známi olympijskí reprezentanti a úspešní športovci, ktorí sú ambasádormi tohto vzdelávacieho projektu – Zuzana Rehák Štefečeková, Danka Barteková, Pavol Hurajt a Filip Polášek. Všetci títo športovci sú však nielen úžasnými športovými ikonami, inšpiráciami a motivátormi, ale aj osobnosťami, ktorým záleží na šírení osvety v oblasti ochrany životného prostredia.

Najväčšou motiváciou účastníkov Ekoolympiády by však mala byť snaha o hlbšie preniknutie do problematiky ochrany životného prostredia a prírody, vďaka čomu sa oni sami stávajú aktívnymi ochrancami tohto nášho úžasného dedičstva. Hlavnou výhrou v súťaži je možnosť zažiť dobrodružný EKO deň plný prekvapení a zaujímavých hostí zo športového prostredia.

Celkovo získa vecné ceny 15 súťažiacich a tí najúspešnejší z každej kategórie budú môcť uvedený EKO deň zakončiť večerou so zaujímavými osobnosťami, pričom jednou z nich bude aj Zuzka Rehák Štefečeková, držiteľka zlatej olympijskej medaily z Tokia. Nezabúdame však ani na školy, ktoré sú rovnako zanietenými šíriteľmi osvety v oblasti ochrany životného prostredia, a ak sa v rámci jednej školy zapojí do hry viac ako 50 študentov, získa táto škola od nás certifikát o účasti.

Informačný servis

Viac k témam: Ekoolympiáda, Klíma, Životné prostredie
Zdroj: SITA.sk – Druhý ročník Ekoolympiády s inováciami aj atraktívnymi cenami © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

V druhom kole prezidentských volieb by podľa prieskumu Focus vyhral Pellegrini, porazil by Korčoka aj Harabina

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý bol realizovaný od 14. do 21. februára na reprezentatívnej vzorke 1025 respondentov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *