Home / SLOVENSKO / Expolicajta Vorobjova, ktorý lustroval novinárov, podmienečne prepustili. Prokurátor podal sťažnosť

Expolicajta Vorobjova, ktorý lustroval novinárov, podmienečne prepustili. Prokurátor podal sťažnosť

8.3.2023 (SITA.sk) – Okresný súd v Trenčíne rozhodol o podmienečnom prepustení odsúdeného expolicajta Pavla Vorobjova z výkonu trestu, na slobodu sa však zatiaľ nedostane.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského súd v Trenčíne Roman Tarabus, súd vyhovel návrhu riaditeľa Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Dubnica nad Váhom a rozhodol o podmienečnom prepustení odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody so skúšobnou dobou v trvaní tri roky a nariadeným probačným dohľadom nad odsúdeným na jeden rok.

Odsúdený splnil všetky tri podmienky

„Súd uložil odsúdenému v čase trvania probačného dohľadu povinnosť zamestnať sa alebo sa preukázateľne o zamestnanie uchádzať, ďalej povinnosť zdržiavať sa na území Slovenskej republiky a nariadil kontrolu výkonu rozhodnutia technickými prostriedkami, teda elektronickým náramkom,“ povedal hovorca.

Doplnil, že odsúdený podľa názoru okresného súdu splnil všetky tri podmienky, ktoré vyžaduje zákon, aby odsúdený mohol byť podmienečne prepustený na slobodu.

„Odsúdený vykonal viac ako polovicu uloženého trestu, čím bola splnená prvá zákonná podmienka, svojím správaním a plnením svojich povinností vo výkone trestu preukázal polepšenie a napokon súd na základe zhodnotenia všetkých podstatných skutočností týkajúcich sa odsúdeného vyslovil prognózu, že možno od odsúdeného očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život,“ zdôraznil Tarabus. Dodal, že uznesenie Okresného súdu Trenčín nie je právoplatné, keďže prokurátor proti nemu podal sťažnosť.

Schválili mu dohodu o vine a treste

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v máji 2022 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným bývalým policajtom Pavlom Vorobjovom.

Súd uznal expolicajta za vinného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Uložil mu úhrnný trest odňatia slobody na dva roky do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, trest prepadnutia majetku a trest zákazu činnosti v orgánoch verejnej moci vo výmere sedem rokov.

Stíhaný bol aj za nezákonné lustrácie

Podľa rozsudku mali skutky obvineného súvisieť s činnosťou skupiny, v ktorej bol ako najvyššie postavený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. V rámci skupiny vykonávali rôzne činnosti vrátane sledovania politicky činných osôb aj novinárov.

Obvinený bývalý príslušník Policajného zboru bol vylúčený na samostatné konanie z trestnej veci známej ako Očistec a rovnako bol trestne stíhaný vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR v súvislosti s nezákonnými lustráciami.

Pavlovi Vorobjovovi bolo podľa prokuratúry kladených za vinu viacero trestných činov v rámci deviatich skutkov, konkrétne činnosť pre zločineckú skupinu a s tým spojené trestné činy prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa spolu s neoprávneným nakladaním s osobnými údajmi. Obvinený pôsobil v minulosti ako šéf finančnej spravodajskej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Viac k témam: Dohoda o vine a treste, Kauza Očistec, Lustrácie novinárov, podmienečné prepustenie, Súdy, Úplatky, Zločinecká skupina, zneužívanie právomoci
Zdroj: SITA.sk – Expolicajta Vorobjova, ktorý lustroval novinárov, podmienečne prepustili. Prokurátor podal sťažnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rodičia odsúdeného Bašternáka musia vrátiť tri byty, rozhodovať sa bude aj o vilách na Slavíne a Donovaloch

V júni 2020 Okresný súd Bratislava I zablokoval majetok Ladislava Bašternáka, ktorý bol sporne prevedený na jeho príbuzných a ďalšie osoby a zakázal s ním akékoľvek nakladanie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *