Home / SVET / Francúzsko opäť štrajkuje proti dôchodkovej reforme, očakáva sa viac ako 250 protestov

Francúzsko opäť štrajkuje proti dôchodkovej reforme, očakáva sa viac ako 250 protestov

7.3.2023 (SITA.sk) – Francúzi v utorok pokračujú v štrajkoch proti dôchodkovej reforme. Štrajkujú smetiari, pracovníci komunálnych služieb či rušňovodiči. V krajine sa očakáva viac ako 250 protestov, od ktorých si organizátori sľubujú, že budú najväčšou ukážkou nespokojnosti s legislatívou presadzovanou vládou prezidenta Emmanuela Macrona.

Protesty proti dôchodkovej reforme

O návrhu zákona, proti ktorému sa vo Francúzsku konajú protesty už takmer dva mesiace, tento týždeň debatuje francúzsky Senát. Odborové zväzy hrozia, že zmrazia francúzske hospodárstvo zastavením práce vo viacerých sektoroch, najviditeľnejšie otvoreným štrajkom u národného železničného dopravcu SNCF.

Zrušili pätinu letov

Vláda v tejto súvislosti vyzvala ľudí, aby pracovali z domu, ak im to práca dovoľuje. Očakáva sa, že nebudú premávať vlaky do Španielska a Nemecka a vlaky smerujúce do a z Veľkej Británie podľa SNCF zredukovali o tretinu.

Na Letisku Charlesa de Gaulla zrušili pätinu letov a zhruba tretinu letov zrušilo Letisko Paríž-Orly. Očakáva sa tiež, že bude štrajkovať viac ako 60 percent učiteľov základných škôl aj ďalší zamestnanci verejného sektora.

Návrh zákona zahŕňa postupné zvýšenie minimálneho veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov a urýchľuje plánované opatrenie, podľa ktorého ľudia musia mať odpracovaných aspoň 43 rokov, aby mali nárok na plný dôchodok. Vláda argumentuje, že zmeny sú navrhnuté tak, aby udržali dôchodkový systém finančne nad vodou. Odbory to vidia ako širšiu hrozbu pre sociálny model Francúzska. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina francúzskych voličov je proti návrhu zákona. Ľavicoví poslanci tvrdia, že spoločnosti a bohatí by mali prispievať viac na financovanie penzijného systému.

Viac k témam: Dôchodková reforma, Protesty, Štrajk
Zdroj: SITA.sk – Francúzsko opäť štrajkuje proti dôchodkovej reforme, očakáva sa viac ako 250 protestov © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Plaváková označila situáciu okolo šéfa parlamentu za zvláštnu a je toho názoru, že koalícia sa nevie dohodnúť

Lucia Plaváková poukázala, že od prezidentských volieb už uplynul určitý čas, no stále nie je jednoznačne známa konkrétna nominácia na túto pozíciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *