Home / SVET / Prvá oficiálna štátna návšteva britského kráľa Karola III. bude smerovať do Francúzska a Nemecka

Prvá oficiálna štátna návšteva britského kráľa Karola III. bude smerovať do Francúzska a Nemecka

3.3.2023 (SITA.sk) – Britský kráľ Karol III. vycestuje na prvú oficiálnu štátnu návštevu do Francúzska a Nemecka. V piatok to oznámil Buckinghamský palác s tým, že panovník chce po rokoch napätých vzťahov v súvislosti s brexitom stavať mosty s európskymi susedmi.

Karol s manželkou Camillou by mali dve najväčšie krajiny Európskej únie (EÚ) navštíviť 26. – 31. marca. Hostiť ich budú prezidenti Emmanuel Macron a Frank-Walter Steinmeier.

Alžbeta II. už roky necestovala

Cesta by mala byť podľa paláca príležitosťou na pripomienku spoločných dejín, kultúry a hodnôt týchto krajín, a zároveň poukázať na rôzne oblasti, v ktorých spolupracujú, či už je to boj proti klimatickej zmene alebo reakcia na vojnu na Ukrajine.

Bude to zároveň prvá štátna návšteva britského monarchu od roku 2015, keďže Karolova matka, zosnulá kráľovná Alžbeta II. v posledných rokoch svojho života prestala cestovať do zahraničia.

Cesta do Francúzska a Nemecka sa podľa paláca uskutoční na žiadosť britskej vlády a pozvanie vlád oboch krajín.

Kráľ s manželkou najprv navštívia Francúzsko, kde ich privíta Macron a zúčastnia sa na spomienkovej slávnosti pri Víťaznom oblúku v Paríži. Karol sa neskôr stretne aj s členmi Národného zhromaždenia a Senátu a zúčastní sa na štátnom bankete v Zámku vo Versailles.

Príhovor v Bundestagu

Francúzska časť cesty bude zahŕňať aj návštevu Bordeaux, kde žije veľká britská komunita. Kráľovský pár navštívi aj organický vinohrad a jednu z oblastí, ktoré vlani v lete zničili lesné požiare.

Do Nemecka by mali Karol a Camilla pricestovať 29. marca. Privíta ich Steinmeier a britský kráľ má v pláne aj príhovor v nemeckom parlamente, Bundestagu. Steinmeier tiež pri príležitosti ich návštevy zorganizuje štátny banket.

Karol sa v Nemecku stretne aj s ukrajinskými utečencami, navštívi spoločnú britsko-nemeckú vojenskú jednotku a vycestuje do Hamburgu, kde navštívi udržateľné energetické projekty.

Viac k témam: Zahraničná cesta
Zdroj: SITA.sk – Prvá oficiálna štátna návšteva britského kráľa Karola III. bude smerovať do Francúzska a Nemecka © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Rusi raketami zaútočili na mesto Černihiv. Hlásia najmenej 11 mŕtvych a desiatky zranených

Najmenej traja ľudia sú podľa ministra vnútra Ihora Klymenka nezvestní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *