Home / SLOVENSKO / Ústav pamäti národa zverejnil rekonštrukciu útvarov vojenskej kontrarozviedky, ktorá bola súčasťou ŠtB

Ústav pamäti národa zverejnil rekonštrukciu útvarov vojenskej kontrarozviedky, ktorá bola súčasťou ŠtB

2.3.2023 (SITA.sk) – Ústav pamäti národa (ÚPN) v štvrtok zverejnil organizačnú a personálnu rekonštrukciu útvarov vojenskej kontrarozviedky na Slovensku v rokoch 1968 – 1989. Informoval o tom v tlačovej správe hovorca ÚPN Michal Miklovič.

Spravodajská ochrana

Vojenská kontrarozviedka bola súčasťou Štátnej bezpečnosti (ŠtB) a jej hlavnou úlohou bola spravodajská ochrana Československej ľudovej armády.

„V praxi sa obdobne ako iné útvary ŠtB podieľala na sledovaní a perzekúcii takzvaných vnútorných a vonkajších nepriateľov komunistického režimu a pomáhala udržiavať komunistickú stranu pri moci,“ vysvetlil ÚPN.

ÚPN zverejnil štruktúru útvarov

Kontrarozviedka sa organizovala podľa vojenských útvarov, pričom ÚPN zverejnil štruktúru týchto útvarov na Slovensku, ako aj prehľad ich 371 príslušníkov. ÚPN od roku 2007 zverejnil 5 065 príslušníkov útvarov ŠtB na Slovensku, pričom v takejto rekonštrukcií útvarov plánuje pokračovať aj nasledujúce roky.

Organizačná a personálna rekonštrukcia útvarov vojenskej kontrarozviedky na Slovensku z dielne ÚPN je dostupná na internetovom odkaze https://www.upn.gov.sk/projekty/utvary-vojenskej-kontrarozviedky/

Viac k témam: Komunistická strana, Komunistický režim, Rekonštrukcia, ŠtB Štátna bezpečnosť
Zdroj: SITA.sk – Ústav pamäti národa zverejnil rekonštrukciu útvarov vojenskej kontrarozviedky, ktorá bola súčasťou ŠtB © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Taraba a Danko spájajú sily, kandidátka SNS má byť atraktívna

Tomáš Taraba pravdepodobne po Veľkej noci ohlási spoluprácu s Andrejom Dankom a Slovenskou národnou stranou (SNS).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *