Home / SVET / Represie proti opozícii v Bielorusku pokračujú, prokuratúra žiada dlhé tresty, pre Cichanovskú 19 rokov väzenia

Represie proti opozícii v Bielorusku pokračujú, prokuratúra žiada dlhé tresty, pre Cichanovskú 19 rokov väzenia

28.2.2023 (SITA.sk) – Bieloruské úrady v pondelok požadovali dlhé tresty odňatia slobody pre predstaviteľov tamojšej opozície nachádzajúcich sa v exile. Tento krok znamená pokračujúce represie proti disentu v bývalej sovietskej republike.

Prokurátori požadovali 19-ročné väzenie pre Sviatlanu Cichanovskú a Pavla Latušku, ako aj peňažné pokuty vo výške 15-tisíc, resp. 10-tisíc dolárov.

Budú bojovať ešte tvrdšie

Cichanovskú, Latušku a ďalších troch predstaviteľov opozície súdia v neprítomnosti v bieloruskej metropole Minsk pre obvinenia zo sprisahania s cieľom zvrhnúť vládu, vytvorenia a vedenia extrémistickej skupiny, podnecovania nenávisti a poškodzovania národnej bezpečnosti.

Pre Maryju Marozovú, Volhu Kavalkovú a Siarheja Dylevského prokuratúra žiadala 12-ročné tresty.

„Nemá to nič spoločné so spravodlivosťou, je to len osobná pomsta voči mne a ostatným, ktorí sú proti režimu. Len nás to prinúti bojovať ešte tvrdšie,“ uviedla Cichanovská v pondelok na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Lukašenkova protikandidátka

Cichanovská opustila Bielorusko pod tlakom úradov krátko po voľbách v roku 2020, v ktorých kandidovala proti súčasnému samozvanému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi namiesto svojho manžela, známeho opozičného politika Siarheja Cichanovského.

Lukašenko si v spomenutých sporných voľbách zabezpečil svoje šieste funkčné obdobie, ale opozícia a Západ odsúdili hlasovanie ako zmanipulované.

Demonštrácie, ktoré nasledovali, boli najväčšie a najvytrvalejšie od nástupu Lukašenka do úradu v roku 1994. Jeho vláda rozpútala brutálny zásah proti demonštrantom, pričom zadržala viac ako 35-tisíc ľudí a tisíce zbila.

Viac k témam: Bieloruská opozícia, disidenti
Zdroj: SITA.sk – Represie proti opozícii v Bielorusku pokračujú, prokuratúra žiada dlhé tresty, pre Cichanovskú 19 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Gruzínska prezidentka Zurabišviliová vetovala zákon o zahraničnom vplyve, údajne je v rozpore so všetkými európskymi normami

Vládnuca strana Gruzínsky sen má dostatočnú väčšinu na to, aby jej veto prelomila a očakáva sa, že tak urobí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *