Home / SLOVENSKO / Mimoriadnu schôdzu parlamentu o júnovom termíne volieb a migoch sa nepodarilo otvoriť ani v utorok (video)

Mimoriadnu schôdzu parlamentu o júnovom termíne volieb a migoch sa nepodarilo otvoriť ani v utorok (video)

28.2.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 28. februára 10:32

Mimoriadnu schôdzu parlamentu k návrhom Smeru-SD na júnové predčasné parlamentné voľby a k stíhačkám MiG-29 sa nepodarilo otvoriť ani v utorok. Tesne po 9:00 sa prezentovalo len 55 poslancov o hodinu neskôr podporilo otvorenie schôdze 57 zákonodarcov.

Na to, aby bola Národná rada SR uznášaniaschopná sa musí prezentovať 76 poslancov. Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) ukončil v zmysle rokovacieho poriadku 87. schôdzu. „Neprerokované body programu budú navrhnuté do programu schôdze Národnej rady SR so začiatkom od 14. marca,“ informoval.

Dva pokusy o otvorenie schôdze boli aj v pondelok. Prvýkrát sa prezentovalo 63 poslancov, druhýkrát 62 poslancov.

Predošlé pokusy o otvorenie mimoriadnej schôdze o prijatí uznesenia o skrátení volebného obdobia boli už 16. a 17. februára. Ani vtedy nebol Národná rada SR uznášaniaschopná. Parlament 16. februára nerokoval ani o prijatí uznesenia k vysloveniu nesúhlasu s odovzdaním bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine. Mimoriadnu schôdzu sa síce podarilo otvoriť, poslanci však neschválili program.

Vláda, ktorej bola vyslovená nedôvera, nemá podľa Smeru-SD pôsobnosť rozhodovať o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Preto chcú, aby Národná rada SR vyslovila nesúhlas s akoukoľvek formou odovzdania stíhačiek vo vlastníctve Slovenskej republiky Ukrajine.

Skupina poslancov navrhuje, aby sa predčasné parlamentné voľby konali 24. júna. Vláda s obmedzenými kompetenciami podľa nich nie je oprávnená a ani schopná plniť základné úlohy a zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.

„Vláda svojimi krokmi v ostatnom období naznačuje, že nechce rešpektovať obmedzenia dané Ústavou SR a poverením prezidentky Slovenskej republiky, a preto je proti záujmom Slovenskej republiky, aby predlžovala túto agóniu bez ústavnej legitimity až do 30. septembra 2023,“ píše sa v odôvodnení návrhu, pod ktorým sú podpísaní poslanci Smeru-SD a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa.

Zrušiť chcú pôvodné schválené uznesenie, ktoré stanovilo termín predčasných volieb na 30. septembra s tým, že predseda Národnej rady SR má vyhlásiť voľby najneskôr 110 dní pred ich konaním.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Rokovanie NR SR, Stíhačky MiG-29
Zdroj: SITA.sk – Mimoriadnu schôdzu parlamentu o júnovom termíne volieb a migoch sa nepodarilo otvoriť ani v utorok (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Eurovoľby by vyhralo Progresívne Slovensko, nasledujú strany Smer a Hlas

Progresívne Slovensko by získalo štyri mandáty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *