Home / SVET / Varšava bude spolu s Európskou komisiou pátrať po ukrajinských deťoch unesených do Ruska

Varšava bude spolu s Európskou komisiou pátrať po ukrajinských deťoch unesených do Ruska

27.2.2023 (SITA.sk) – Poľsko ohlásilo spoločnú iniciatívu s Európskou komisiou s cieľom pátrať po ukrajinských deťoch, ktoré počas prebiehajúcej vojny na Ukrajine uniesli a odviezli do Ruska. Cieľom programu je vypátrať nezvestné deti a „zabezpečiť, aby zodpovední boli postavení pred spravodlivosť,“ povedal poľský minister pre záležitosti EÚ Szymon Szynkowski vel Sęk. Informuje o tom web The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Miesto pobytu mnohých týchto detí nie je známy. Odhady sa veľmi líšia, ale aj najviac zdržanlivé hovoria o najmenej šesť tisíc prípadoch zdokumentovaných krádeží detí,“ povedal Szynkowski vel Sęk. Súčasťou programu budú „investigatívne aktivity na zbieranie konkrétnych dôkazov“ únosov a „zriadenie mechanizmu umožňujúceho riešiť tento problém,“ dodal.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ povedal, že Kyjev je vďačný šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a poľskému premiérovi Mateuszovi Morawieckému. Na mikroblogovacej sieti Twitter Šmyhaľ uviedol: „Potrebujeme vrátiť unesené deti na Ukrajinu a potrestať Rusko za jeho zločiny“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Varšava bude spolu s Európskou komisiou pátrať po ukrajinských deťoch unesených do Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.

Komentáre

Komentár

Pozrite sa tiež

Čína naznačila zvýšenie vojenskej pomoci Rusku, ale podľa Bidena zatiaľ zbrane neposkytla

William Burns minulý mesiac uviedol, že Spojené štáty sú presvedčené, že Čína uvažuje o dodávkach letálnych zbraní Rusku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *